Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

A może spacer po oleśnickim rynku z papieżem pielgrzymem?

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy przygotował plenerową wystawę na rynku, która prezentuje kilka najważniejszych podróży apostolskich św. Jana Pawła II.

Z pewnością trudno świętować 100. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków w historii, gdy trwa pandemia i wprowadzono wiele obostrzeń.

Ale nie złamiemy prawa, gdy wybierzemy się na krótki spacer do rynku w Oleśnicy, by obejrzeć wystawę "Papież-pielgrzym", która powstała z okazji obchodzonego właśnie roku św. Jana Pawła II oraz rocznicy jego urodzin.

Jak przekazuje Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki, wystawa prezentuje kilka najważniejszych podróży apostolskich, które odbył papież i zwraca uwagę na te nieco mniej znane Polakom, którzy z pewnością mają w pamięci i w sercu pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Przeczytamy m.in. o pielgrzymce do Turcji w 1979 roku, do Chorwacji w 1994 roku czy na Kubę w 1998.

Podczas tej ostatniej do historii przeszła scena przywitania papieża na lotnisku przez legendarnego prezydenta Kuby Fidela Castro. Jedna z ciekawostek, jaką dowiadujemy się z wystawy, mówi, że przed objęciem rządów przez Castro (1959) społeczeństwo kubańskie miało 85 procent katolików. Kiedy przyleciał tam papież 29 lat później katolików było już tylko 39 procent.

Ekspozycja przedstawia nauczanie i przesłanie, jakie Ojciec Święty miał dla innych narodów dotkniętych traumą wojny, biedy, zniewolenia, rasizmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy