Nowy numer 13/2024 Archiwum

Msza św. i papieska wystawa w Trzebnicy

W niedzielę 24 maja o 11.00 na placu pielgrzymkowym obok trzebnickiej bazyliki zostanie odprawiona Msza św. ku czci św. Jana Pawła II. Po Eucharystii zostanie otwarta wystawa pt. "Śladami obecności Jana Pawła II w Trzebnicy. Wielkiego przyjaciela Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego".

Wystawa została przygotowana z racji Roku Papieskiego związanego z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II i planowaną pierwotnie na 7 czerwca br. beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia – przesuniętą na czas nieokreślony w związku z panującą epidemią. Wystawa będzie dostępna najpierw w trzebnickiej bazylice, później na trzebnickim deptaku.

Została przygotowana w oparciu o materiały źródłowe (zdjęcia i skany wpisów w księgach pamiątkowych), związane z pobytami kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego w Trzebnicy. Na podstawie kwerendy udało się ustalić, że Prymas był w Trzebnicy co najmniej 5 razy (możliwe, że dalsza kwerenda pozwoli na ustalenie innych obecności związanych np. z przejazdem przez Trzebnicę do Wrocławia), kardynał Wojtyła natomiast 4 razy. Ekspozycja zawiera także niektóre ich wypowiedzi dotyczące św. Jadwigi Śląskiej i Trzebnicy.

„W życiu każdego człowieka, jak również w życiu narodów, są postaci, które zajmują miejsca szczególne. Takimi postaciami w życiu wielu Polaków i Polek są niewątpliwie Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Dwóch Wielkich Polaków, którzy odegrali doniosłą rolę w trudnej i burzliwej historii naszej Ojczyzny po II wojnie światowej – wyjaśnia ks. prof. dr hab. Bogdan Giemza, pomysłodawca wystawy, który prowadził kwerendę prowadzącą do zgromadzenia materiałów.

Przypomina, że Trzebnica wielokrotnie znalazła się na szlakach posługi biskupiej kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Stało się to głównie za sprawą św. Jadwigi Śląskiej, której doczesne szczątki spoczywają w trzebnickiej bazylice. Obydwaj Wielcy Polacy nawiązywali w swoim nauczaniu do naszej patronki, a dla Jana Pawła II stała się ona Patronką dnia wyboru na Stolicę Piotrową.

Prezentowana wystawa jest wyrazem wdzięczności wobec Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pragnie także przypomnieć niektóre wydarzenia dotyczące ich związków z Trzebnicą i św. Jadwigą Śląską na podstawie archiwaliów trzebnickiej bazyliki i klasztoru sióstr boromeuszek. Jest zarazem zaproszeniem do przyjęcia i pielęgnowania wspaniałego dziedzictwa materialnego, duchowego i kulturowego zostawionego nam przez naszych Ojców”.

Honorowy patronat nad wystawą objęli abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy