Nowy numer 33/2022 Archiwum

Pisanie ikon jak narkotyk. Epidemia im nie przeszkodziła

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny po sukcesie pierwszej edycji kursu pisania ikon parafianie postanowili pójść za ciosem.

W marcu ks. Dawid Haszczuk rozpoczął drugą edycję, która niestety przez epidemię koronawirusa została zawieszona.

Niektórzy uczestnicy nie chcieli jednak przerywać swojej artystycznej przygody. Jednym z nich jest Irena Jagiełło.

- Pierwszą ikonę wykonałam na parafialnym kursie, prowadzonym przez ks. Dawida. W ogóle nie liczyłam na to, że coś takiego wykonam, ale dałam radę. I po kursie połknęłam bakcyla. Od listopada napisałam 11 ikon, a teraz kończę ostatnią - wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej w największym jak dotąd formacie A3. Nie powiem, ale to także doskonały sposób na pandemię - mówi "Gościowi Niedzielnemu" Irena Jagiełło.

Niedawno ks. Ryszard Znamirowski poświęcił w kościele świeżo napisane ikony. Kapłan na razie nie może prowadzić zajęć przy parafii, ale wierni szkolą się w domu, wykonując kolejne wizerunki.

- To jest jak narkotyk. Rano budzę się, patrzę na biurko i widzę, że muszę coś poprawić, coś dokończyć. Czasem kawy nie wypije, a już siadam i nakładam na ikonę farbę. To bardzo wciąga, szczególnie gdy efekt końcowy jest zadowalający. Najpierw myślałam, że się nie rozstanę z żadną ze swoich prac, a w tej chwili chciałabym je wysyłać świat. Właściwie już wszystkie mają swoich właścicieli - uśmiecha się mieszkanka Bierutowa.

Wykonała już m.in. Matkę Bożę z gołębiem, Pana Jezusa z promieniami wychodzącymi z serca, Matkę Bożą Cygańską, Jezusa z raną na ramieniu, Matkę Bożą Nieustającej Pomocy oraz Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

- Kiedy mam większą determinację, napisanie jednej ikony zajmuje mi 2 tygodnie, ale gdy robię to spokojniej, potrzebuję około miesiąca. Myślę, że po epidemii nadal będę kontynuować rozwój pasji. To zasługa ks. Dawida, który ma bardzo dużą wiedzę na ten temat i potrafił ją nam przekazać oraz bardzo spokojnie wprowadził nas w tajniki. Patrząc z perspektywy pierwszej ikony nie było to takie proste - podsumowuje p. Irena.

Żałuje, że to zainteresowanie odkryła dopiero na emeryturze.

Pisanie ikon jak narkotyk. Parafianie z Bierutowa połknęli bakcyla od swojego wikariusza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama