Nowy numer 3/2021 Archiwum

Trzebnicki klasztor doceniony

Zespół klasztorny dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy został wyróżniony w Ogólnopolskim konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek zadbany" w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych".

Wyróżnienie zostało przyznane Kongregacji Sióstr Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza za kompleksowe prace badawcze, konserwatorskie
i restauratorskie oraz adaptację na cele kulturalne, edukacyjne i turystyczne skrzydeł wokół północnego wirydarza klasztoru, przeprowadzone z uwzględnieniem specyfiki zabytkowego założenia klasztornego i kompleksu pielgrzymkowego Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej.

Konkurs, organizowany od 1975 roku (od 2011 – prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa) wyróżnia właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z opieki nad zabytkami. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorców konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Konkurs promuje również właściwe postawy i upowszechnia najlepsze wzorce konserwacji obiektów zabytkowych oraz właściwe ich użytkowanie i zagospodarowania.

W 2020 roku w konkursie wzięły udział 63 zabytki z całej Polski. Jury wskazało 6 laureatów i 11 wyróżnionych w pięciu kategoriach, w tym klasztor sióstr boromeuszek w Trzebnicy. Znalezienie się w tak zacnym gronie laureatów jest ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem.

– Pragnę gorąco podziękować siostro boromeuszkom za podjęcie się realizacji tego tak trudnego zadania oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu na tak wysokim poziomie – mówi Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”.

*

XIII-wieczne opactwo cysterek w Trzebnicy powstało dzięki fundacji św. Jadwigi. Obecny klasztor, powstały na miejscu średniowiecznego, jest budowlą późnobarokową. W drugiej połowie XIX wieku stał się własnością sióstr boromeuszek. W latach 2018-2019 usunięto wtórne podziały, wzmocniono mury, wykonano prace remontowe, konserwatorskie i restauratorskie wnętrz wraz z zachowanymi i odkrytymi elementami wystroju architektonicznego w skrzydłach przy wirydarzu północnym klasztoru. Adaptacja sal i krużganków na cele edukacyjne, kulturalne i turystyczne odbyła się z poszanowaniem historycznych nawarstwień i układu wnętrz.

Trzebnicki klasztor doceniony   Refektarz. Archiwum Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama