Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wystawa o trzebnickich śladach Jana Pawła II i kard. S. Wyszyńskiego. Nowe ustalenia

Okazuje się, że ekspozycja - dostępna od 24 maja na placu pielgrzymkowym przy bazylice św. Jadwigi - sprzyja poszerzaniu wiedzy o wizytach obu pasterzy w Trzebnicy. Interesująca okazuje się także lektura ich wypowiedzi o śląskiej księżnej i jej mieście.

Gdy ks. Bogdan Giemza – inicjator przedsięwzięcia – przygotowywał materiały na wystawę, udało mu się znaleźć wzmianki o pięciu pobytach prymasa w Trzebnicy oraz o czterech takich wizytach kard. Karola Wojtyły. Już wiadomo, że „statystyki” te należy uaktualnić.

Nowe informacje pojawiły się, gdy ks. B. Giemza rozmawiał o wystawie z jednym z salwatoriańskich księży seniorów. – Wspomniał, że jako nowicjusz trzymał księgę Mszału dla prymasa odprawiającego Mszę św. w Trzebnicy – mówi pomysłodawca wystawy. – Kard. S. Wyszyński był wysokim człowiekiem; młody nowicjusz nieco drżał pod ciężarem unoszonej księgi. Celebrans dodawał mu otuchy: „Nie bój się, spokojnie”. Ustaliliśmy, że to był 1949 r., uroczystości jadwiżańskie. Potwierdzenie pobytu prymasa na tych uroczystościach znalazłem w naszych archiwaliach. Było to dokładnie 16 października.

Ks. Bogdan stara się o zdobycie większej ilości informacji z pomocą Instytutu Prymasowskiego. Wiadomo, że kard. Wyszyński robił szczegółowe notatki z każdego dnia – może więc uda się natrafić na ślady także innych jego wizyt w Trzebnicy, choćby prywatnych, przy okazji podróży do innych miejsc. To bardzo prawdopodobne. Istnieją również zdjęcia Prymasa Tysiąclecia w mieście św. Jadwigi, co do których nie wiadomo dokładnie, z jakiego roku pochodzą – może z owej „odkrytej” wizyty w 1949 r., może z innych. Pojawiają się ponadto informacje o innych zdjęciach. „Prymasowskie śledztwo” trwa…

*

Oto zgromadzone przez ks. Bogdana Giemzę wybrane wypowiedzi Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego o św. Jadwidze Śląskiej i Trzebnicy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy