Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wrocław. Abp Kupny wydał komunikat dot. organizacji uroczystości Bożego Ciała

Bez budowania ołtarzy, za to z procesją eucharystyczną wokół kościoła wierni archidiecezji wrocławskiej będą przeżywali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Stosowny komunikat trafi dziś do księży proboszczów w całej archidiecezji. Pasterz Kościoła wrocławskiego zwraca w nim uwagę, że Msze św. tego dnia mają odbywać się zgodnie ze zwyczajem parafialnym oraz obowiązującymi przepisami prawa państwowego i kanonicznego.

– Zostały wprawdzie zniesione limity wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Eucharystii, jednak wciąż obowiązują obostrzenia dotyczące m.in. zachowania dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity, dodając, że duchowni będą przypominali wiernym o konieczności respektowania tych uregulowań. Po głównej Mszy św. – zgodnie z zaleceniem arcybiskupa – ma zostać zorganizowana uroczysta procesja eucharystyczna, która przejdzie wokół świątyni.

– Normy dotyczące zgromadzeń poza obiektem kultu pozwalają na to, by w procesji szło nie więcej niż 150 osób, przy czym powinni oni zachowywać stosowny dystans – tłumaczy ks. Kowalski, dodając, że w tym roku procesje nie będą zatrzymywały się przy czterech ołtarzach. Wierni po przejściu z Najświętszym Sakramentem wrócą do kościoła, by tam odśpiewać suplikacje. Swoistego rodzaju nowością jest zachęta, by takowe procesje zostały zorganizowane nie tylko przy  kościołach parafialnych, ale także przy filialnych. Na zakończenie procesji, przed błogosławieństwem wierni mają modlić się o oddalenie epidemii, śpiewając Suplikacje.   

Metropolita wrocławski zaleca również, aby w godzinach popołudniowych zaprosić wiernych na nabożeństwo eucharystyczne. Prosi także, by zachować tradycję procesji przez osiem kolejnych dni od uroczystości Bożego Ciała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama