Nowy numer 48/2020 Archiwum

I Komunia Święta i Boże Ciało - nowe zarządzenia metropolity wrocławskiego

W związku z odmrażaniem życia społecznego w naszym kraju aktualizacji ulegają dotychczasowe wytyczne abp. Józefa Kupnego dotyczące organizowania uroczystości I Komunii Świętej. Archidiecezja wrocławska wydała również komunikat dotyczący organizowania procesji w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

W wydanym wczoraj dekrecie czytamy, że w związku z coraz większym zainteresowaniem i pytaniami rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia sakramentu Eucharystii, decyzję o organizowaniu uroczystości I Komunii Świętej "należy podjąć na szczeblu parafialnym na drodze porozumienia pomiędzy rodzicami i księdzem proboszczem". Nie jest do tego wymagana zgoda metropolity wrocławskiego.

Abp Kupny zwraca uwagę, że należy szukać najlepszych i optymalnych rozwiązań, "które będzie można modyfikować wraz ze zmianami okoliczności wynikających z wprowadzonego stanu epidemii".

Ponadto Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała komunikat zaleceniami dotyczącymi organizacji procesji Bożego Ciała. Czytamy w nim, że po głównej Mszy św. w każdym kościele należy zorganizować procesję eucharystyczną na terenie przykościelnym, bez konieczności budowania ołtarzy, z zachowaniem przepisów państwowych dotyczących zgromadzeń poza obiektem kultu oraz norm liturgicznych. Na zakończenie procesji, przed błogosławieństwem, zaleca się odśpiewanie Suplikacji.

Ponadto metropolita wrocławski zachęca, by umożliwić sprawowanie w godzinach  popołudniowych uroczystego nabożeństwa eucharystycznego, które można połączyć np. z nieszporami o Najświętszym Sakramencie czy nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz rozważyć możliwość i zachęcić wiernych do zachowania tradycji procesji eucharystycznych przez osiem kolejnych dni, licząc od uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Przeczytaj w całości:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama