W związku z odmrażaniem życia społecznego w naszym kraju aktualizacji ulegają dotychczasowe wytyczne abp. Józefa Kupnego dotyczące organizowania uroczystości I Komunii Świętej. Archidiecezja wrocławska wydała również komunikat dotyczący organizowania procesji w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
W wydanym wczoraj dekrecie czytamy, że w związku z coraz większym zainteresowaniem i pytaniami rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia sakramentu Eucharystii, decyzję o organizowaniu uroczystości I Komunii Świętej "należy podjąć na szczeblu parafialnym na drodze porozumienia pomiędzy rodzicami i księdzem proboszczem". Nie jest do tego wymagana zgoda metropolity wrocławskiego.
Abp Kupny zwraca uwagę, że należy szukać najlepszych i optymalnych rozwiązań, "które będzie można modyfikować wraz ze zmianami okoliczności wynikających z wprowadzonego stanu epidemii".
Ponadto Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała komunikat zaleceniami dotyczącymi organizacji procesji Bożego Ciała. Czytamy w nim, że po głównej Mszy św. w każdym kościele należy zorganizować procesję eucharystyczną na terenie przykościelnym, bez konieczności budowania ołtarzy, z zachowaniem przepisów państwowych dotyczących zgromadzeń poza obiektem kultu oraz norm liturgicznych. Na zakończenie procesji, przed błogosławieństwem, zaleca się odśpiewanie Suplikacji.
Ponadto metropolita wrocławski zachęca, by umożliwić sprawowanie w godzinach popołudniowych uroczystego nabożeństwa eucharystycznego, które można połączyć np. z nieszporami o Najświętszym Sakramencie czy nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz rozważyć możliwość i zachęcić wiernych do zachowania tradycji procesji eucharystycznych przez osiem kolejnych dni, licząc od uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Przeczytaj w całości: