Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wkrótce papieski koncert w Trzebnicy

Koncert "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Jadwidze Śląskiej" odbędzie się 27 czerwca o 20.00 w bazylice trzebnickiej z udziałem artystów z Włoch i Szwajcarii. Nieprzypadkowo obok papieża przypomniana będzie także śląska księżna.

Wystąpią: Dominika Zamara (Polska, Włochy) – sopran, Andrea Ceccomori (Włochy) – flet, Lorenzo Zaggia (Szwajcaria) – organy. W programie utwory C. Francka, A. Vivaldiego, G. B. Pergolesiego, P. Mascagniego, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, P. Ebena, V. Belliniego, A. Ceccomori, G. F. Haendla.

Wkrótce papieski koncert w Trzebnicy   Dominika Zamara. Archiwum organizatorów

Koncert poprowadzi i słowo wstępne wygłosi ks. prof. Bogdan Giemza SDS. Wydarzenie organizowane jest przez Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Muzyczny hołd dla polskiego papieża pierwotnie miał się odbyć 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, ale ze względu na epidemię został przesunięty. „Kiedy trochę ochłonęliśmy po pierwszym szoku epidemicznym, potrzebujemy nadziei, ludzkiej solidarności, głębi duchowości i doświadczenia metafizycznego piękna” – podkreślają organizatorzy.

Wkrótce papieski koncert w Trzebnicy   Lorenzo Zaggia. Archiwum organizatorów

Wyjaśniają, że tytuł koncertu nie jest przypadkowy, bowiem Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 roku – kiedy w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego obchodzi się wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej (†1243). Papież, który czterokrotnie był obecny w trzebnickim sanktuarium jako arcybiskup i kardynał, wielokrotnie podkreślał, że św. Jadwiga jest patronką dnia jego wyboru na urząd Najwyższego Pasterza w Kościele powszechnym. Jako wotum dla sanktuarium trzebnickiego podarował w 1979 roku świecę paschalną i kielich mszalny.

Wkrótce papieski koncert w Trzebnicy   Andrea Ceccomori. Archiwum organizatorów

Inny powód przywołania postaci św. Jadwigi, to spektakularne odkrycie jej relikwii 11 marca br., czyli w początkach epidemii koronawirusa. Doczesne szczątki świętej odkryto po ponad 300 latach w jej sarkofagu w trzebnickiej bazylice. Znajdowały się w srebrnej szkatule z herbem ówczesnej ksieni trzebnickich cysterek i datą 1679.

Koncert został objęty patronatem honorowym m.in. przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, i watykańską Fundację Tota Pulchra. Będzie transmitowany na żywo przez EWTN Polska (live streaming: www.ewtn.pl, FB, YouTube).

Wkrótce papieski koncert w Trzebnicy   Abp Karol Wojtyła przy grobie św. Jadwigi podczas uroczystości milenijnych (z tyłu abp Bolesław Kominek). Archiwum organizatorów
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast