Przez miesiąc modlili się za ojczyznę za wstawiennictwem polskich świętych

W parafii pw. Alberta Wielkiego podsumowano wielki patriotyczno-modlitewny projekt, w którym wzięli udział ludzie z całej Polski.

W niedzielę 7 czerwca w parafii przy ul. Redyckiej na Sołtysowicach we Wrocławiu odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny oraz wszystkich zaangażowanych i biorących udział w wydarzeniu "Polscy Święci do Modlitwy za Ojczyznę". Po południu uczestnicy projektu zebrali się w auli, by podzielić się wrażeniami i doświadczeniami z niezwykłego miesiąca.

- Pragnienie zorganizowania modlitwy w intencji Polski i Polaków zrodziło się już wiele lat temu. Chciałem zaangażować w to naszych rodaków, którzy są w niebie, a także rodaków współcześnie żyjących, którzy chcą dążyć do świętości. W ostatnich miesiącach poczułem przynaglenie do ruszenia z projektem ze względu na to, co się działo w ojczyźnie. Pandemia, kłótnie polityczne w związku z wyborami, kryzys gospodarczy - wymienia pomysłodawca i proboszcz o. Faustyn Zatoka OFM.

Na czym polegała inicjatywa "Polscy Święci do Modlitwy za Ojczyznę"? Od 1 do 31 maja grupa chętnych modliła się za różne stany naszej ojczyzny. Każdy dzień był poświęcony jednemu polskiemu świętemu i jednej konkretnej intencji, np. za Kościół, rząd, prezydenta, rodziny, rodziców, szkoły, poległych w obronie ojczyzny, czy nawet... zdrajców Polski.

Do modlitewnego szturmu stanęli ludzie różnych zawodów, w różnym wieku, jak i z różnych miast. Nie tylko parafia św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu, ale także Polacy np. z Dzierżoniowa, Henrykowa Lubańskiego, Nysy, Białej, Prudnika, Głuchołaz. Dołączyli także celebryci, jak Modest Amaro, Antonina Krzysztoń, Przemysław Babiarz, Radosław Pazura czy Tomasz Zubilewicz. W tej grupie znalazł się również ponad 100-letni żołnierz Armii Krajowej pan Zygmunt.

Akcja pozwoliła na przypomnienie i poznanie najwybitniejszych polskich świętych. Tych bardziej i mniej znanych, jak np. św. s. Faustyna Kowalska, bł. Michał Kozal, św. Jozafat Kuncewicz, św. Maksymilian Kolbe czy św. Józef Pelczar. Co ciekawe, dniu modlitwy za zdrajców, którą podjęli parafianie z Wrocławia, patronował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. To bardzo symboliczne.

Sednem całej inicjatywy były wspólne modlitwy w formie multimedialnej, które nagrywali sami uczestnicy. Każdego majowego dnia na kanale YouTube "Modlitwy za Ojczyznę" ukazywała się modlitwa konkretnej osoby, grupy, wspólnoty. Powstała również specjalna strona internetowa całego projektu, gdzie znajdują się biografie wybranych na maj patronów, modlitwy, wiersze patriotyczne oraz lista uczestników. To wszystko wymagało bieżącej olbrzymiej pracy logistycznej i archiwistycznej. 

- Modlimy się o Boży pokój, ład i sprawiedliwość na naszej ziemi. Ogłosiliśmy także inicjatywę postu. Każdego dnia ktoś pościł w intencji ojczyzny. Zorganizowaliśmy także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Klamrą całej akcji było właśnie to spotkanie podsumowujące w parafii. Tam niektórzy się ze sobą poznali osobiście, modląc się wcześniej wspólnie korespondencyjnie przez cały miesiąc. Stworzyliśmy duchową rodzinę, która jednoczyła się i w braterstwie prosiła Boga - opisuje o. Faustyn.


Świadectwa tego wielkiego i pięknego dzieła już wkrótce przeczytacie w "Gościu Wrocławskim" w numerze 25. na 21 czerwca oraz na stronie internetowej: wroclaw.gosc.pl.

Przez miesiąc modlili się za ojczyznę za wstawiennictwem polskich świętych

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..