Po ogłoszeniu w tym tygodniu decyzji abp. Józefa Kupnego, że 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę wyruszy w formie sztafety, pojawiło się mnóstwo pytań co to w rzeczywistości oznacza.
Na wstępie należy zaznaczyć, że ostateczne decyzje dotyczące niektórych kwestii organizacyjnych zapadną w najbliższych dniach, podczas spotkania przewodników grup.
- Musimy zdawać sobie sprawę, że niestety nie wszyscy, którzy chcieliby pójść w pielgrzymce na Jasną Górę, będą mieli taką możliwość. Na trasę wyruszy reprezentacja - mówi ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW.
Kapłan podkreśla, że kolumna pielgrzymkowa będzie stosunkowo skromna. Oprócz służb porządkowych będzie ją stanowić pięćdziesięcioosobowa grupa. - Oczywiście można dyskutować, czy uczestników nie mogłoby być więcej. Zdecydowaliśmy jednak, że w tej niepewnej sytuacji, w której się znajdujemy w naszym kraju, nie chcemy wzbudzać niepotrzebnych obaw w miejscowościach, przez które będziemy przechodzić - wyjaśnia.
I tu dochodzimy do sedna. Na czym będzie polegała zapowiadana sztafeta? - Każdego dnia w trasę wyruszy inna pięćdziesiątka pątników z różnych grup pielgrzymkowych. Harmonogram jeszcze tworzymy i wkrótce podamy konkretne informacje. W każdym razie za "wyznaczenie" konkretnych osób, które będą stanowić reprezentację PPW, będą odpowiedzialni księża przewodnicy - dodaje ks. Płukarski.
Takie rozwiązanie pozwoli zrezygnować z organizowania noclegów, bo po każdym etapie pątnicy będą wracać do domu. - Bardzo istotne jest, byśmy zachowali dyscyplinę. Jako wspólnota pielgrzymkowa chcemy dać dobry przykład. W mijanych przez nas miejscowościach zapewne będą ludzie, którzy odczuwają strach przed tym, że być może niesiemy z Wrocławia koronawirusa. Nie możemy do tego dopuścić - wyjaśnia zastępca głównego przewodnika.
Są też inne ważne zasady wynikające z instrukcji wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. W pielgrzymce nie mogą wziąć udziału dzieci i seniorzy. Uczestnicy muszą mieścić się między
Rotacja pielgrzymów na trasie prawdopodobnie będzie zorganizowana. Nową grupę na miejsce startu etapu dziennego będzie dowoził pielgrzymkowy autobus. Popołudniu w ten sam sposób pątnicy wrócą do Wrocławia.
Więcej o tym jak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska w wydaniu papierowym "Gościa Wrocławskiego" (nr 25 na 21 czerwca). Zapraszamy również na stronę www.ppw.gosc.pl, gdzie również można znaleźć wiele informacji o pielgrzymce.
Zobacz serię wideblogów z ubiegłorocznej PPW:
#NaSzlakuDoMaryi 2019