Podczas finału Konkursu Papieskiego rejonu dolnośląskiego i opolskiego wyłoniono najlepszych spośród uzdolnionej młodzieży.
Ustna obrona napisanych przez laureatów esejów była etapem wieńczącym XVI edycję Konkursu Papieskiego. Do ścisłego finału zakwalifikowało się sześcioro uczestników, którzy 20 czerwca we Wrocławiu, podczas rozmów z komisją, prezentowali swoją wiedzę i elokwencję w kontekście podjętych wcześniej pisemnie tematów.
Zwycięzcą w regionie dolnośląsko-opolskim okazał się Szymon Cybulski, 15-latek z z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem. Drugie miejsce zajął Michał Drzewiecki z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Na trzecim miejscu uplasował się Rafał Kruszyna z tego samego liceum w Zgorzelcu.
- W całej Polsce w konkursie wzięło udział ponad 4 tysiące uczniów. Finały równolegle przeprowadzono w dziewięciu regionach. Główną nagrodą dla zwycięzcy regionalnego była wycieczka do Rzymu - mówi Paweł Kierakowicz, koordynator z Instytut Tertio Millennio.
- Celem tego konkursu nie jest tylko rywalizacja. Główne nasze założenie to przetrwanie myśli Jana Pawła II, mocne zakorzenienie jej w nas jako Polakach i chrześcijanach, a szczególnie w młodzieży. Tutaj nie tylko ktoś wygrywa, czy przegrywa, ale przekazujemy spuściznę świętego papieża Polaka. W finale spotkała się śmietanka specjalistów od nauki Jana Pawła II. Wybór zwycięzcy nie był łatwy, bo każdy zaprezentował wysoki poziom w różny sposób - stwierdza o. dr Oskar Maciaczyk OFM, przewodniczący komisji konkursowej.
Podkreślił, że wszyscy finaliści, nie tylko ci, którzy stanęli na podium, są wygranymi. A wyróżnienia otrzymali: Julia Baran (II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu im. Hugona Kołłątaja), Izabela Kucia (Liceum im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu) oraz Igor Radecki (Liceum im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu)
- Zwycięstwo jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i docenieniem mojej pracy, bądź co bądź trudnej, bo czas pandemii nie zachęcał do udziału w konkursie, do nauki i przygotowań. Z panią katechetką i panem dyrektorem szkoły omawialiśmy różne pytania, jakie może zadać komisja i dwa na trzy się pojawiły, więc mieliśmy nosa - mówi Szymon Cybulski z Zawadzkiego.
Do udziału w konkursie zachęciła go była katechetka. Szymon podjął wyzwanie, a mobilizację zwiększył fakt, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
- Pomyślałem sobie, że przyszedł dobry czas, by wgłębić się w jego nauczanie, dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej postaci. I było warto, nie tylko dlatego, że wygrałem, ale dowiedziałem się wielu ważnych rzeczy - podsumowuje 15-latek.