Nowy numer 32/2020 Archiwum

Warto zajrzeć w zakamarki

Bez wątpienia Wrocław to piękne miasto. Ale jak wygląda od strony podwórka?

Na początku wakacji ruszyła inicjatywa pod hasłem „Sąsiedzkie spacery”. W sobotnie przedpołudnia grupka chętnych spaceruje po mniej uczęszczanych i nietypowych zakątkach Wrocławia. Na początek 27 czerwca wrocławianie poznawali nieznane historie Brochowa i najstarszy w mieście park. Potem odkrywali tajemnice Przedmieścia Oławskiego i Kleczkowa. A na 18 lipca zaplanowano spacer po Ołbinie. Uczestników oprowadza licencjonowany przewodnik wrocławski Szymon Maraszewski. – Mam okazję pokazać ludziom osiedla, do których nigdy sami by nie poszli na wycieczkę. Zajrzą tam może do sklepu czy po jakieś usługi. Te rejony miasta często mają kiepską reputację, obrosły różnymi, również krzywdzącymi mitami. Przez te spacery pokazuję mieszkańcom tych miejsc, że mogą poczuć się jak gospodarze i z dumą pewne rzeczy opowiadać innym – mówi Szymon Maraszewski.

Oprowadzając po Brochowie, tłumaczył, że do lat 50. funkcjonował on jako samodzielne miasteczko znane z kolei, a przed wojną z ogrodnictwa i zieleni. – Panowała tam specyficzna atmosfera, wydawano własną gazetę, był osobny samorząd. Niepowtarzalny klimat tworzą podwórka, gdzie postawiono urocze komórki lokatorskie albo zorganizowano ogrody działkowe. To przypomina małomiasteczkowość w dobrym znaczeniu tego słowa – opowiada S. Maraszewski.

Wiele ciekawostek znalazł także na temat Kleczkowa. – Niewielu wie, że istniały tam wytwórnia czekolady oraz lądowisko balonów, na którym organizowano sportowe imprezy baloniarskie – wymienia. Przyznaje, że wgłębiając się w historie osiedli, odnalazł wiele takich, które go zaskoczyły.

Na „Sąsiedzkie spacery” obowiązują zapisy. Lista szybko się wypełnia. Ludzie są ciekawi nietuzinkowych i mało znanych faktów na temat swojego miasta. Chcą zajrzeć tam, gdzie niewielu zagląda, i przejść szlak, który niewielu przebyło. Ważna jest atrakcyjna forma.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama