Nowy numer 32/2020 Archiwum

Online czy na żywo?

W czasie pandemii w niektórych miejscach przeprowadzano kursy przedmałżeńskie w formie internetowej. W jakim kierunku pójść dalej?

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, księża oraz doradcy życia rodzinnego zorganizowali od 11 maja do 15 czerwca dla 142 par narzeczonych przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Katechezy ogólne były przeprowadzane online. Z uwagi na poprawiającą się sytuację epidemiologiczną w kraju Wydział Duszpasterski nie przewiduje drugiego cyklu w takiej formie. Zajęcia prowadził m.in. o. Tomasz Grabiec OFM Cap, który 4 lipca ruszył z kursem dla narzeczonych, ale na żywo w parafii pw. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu.

Duszpasterz, który katechezy małżeńskie zna i z praktyki, i z teorii (praca doktorska), stwierdza, że prawda co do charakteru kursu małżeńskiego leży gdzieś pośrodku. – Spotkania online i na żywo – optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie tych dwóch form.

– Sytuacja pandemii zaskoczyła cały świat, ale stała się jednocześnie wyzwaniem pastoralnym. To dobrze, że udało się zorganizować kurs online. Ta forma też pomaga się przygotować. Daje możliwość zapoznania się z podstawowymi treściami dotyczącymi sakramentu małżeństwa – opowiada o. Grabiec. Plusem katechez internetowych jest elastyczność czasowa. Słabością zaś wydaje się to, że nie jest to spotkanie rzeczywiste z prowadzącym. – Formę wirtualną bardziej bym traktował jako tryb awaryjny. Ostatecznie sądzę, że połączenie dawałoby optymalny efekt. Czyli przeprowadzamy część zdalnych zajęć, a na żywo np. mamy wspólną modlitwę i przygotowanie do sakramentu pokuty. Spotkanie w większej grupie osób jest żywym doświadczeniem Kościoła – podkreśla kapucyn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama