Nauczyciele zakończyli rok szkolny uczestnicząc, w większości zdalnie, w 83. Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Co po niej pozostanie? - Choćby zaproszenie do bliższego poznania bł. Natalii Tułasiewicz - mówi ks. Piotr Sierzchuła z parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu.
Dwudniowej pielgrzymce przewodniczył bp Piotr Turzyński z Radomia, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli; obecni byli minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, przedstawiciele kuratoriów z Polski. Wrocławską archidiecezję na miejscu reprezentował ks. Piotr Sierzchuła.
– Przypomniano nam, że trwają starania o to, by bł. Natalia Tułasiewicz została ogłoszona patronem polskich nauczycieli (został skierowany odpowiedni wniosek do Konferencji Episkopatu Polski). Myślę, że jej życie dostarcza wielu inspiracji formacyjnych na przyszłość – mówi. – Tegoroczna, dla większości „zdalna” pielgrzymka, zamykała trudny czas zdalnego nauczania. Dla wielu nauczycieli to był czas wielkiego wysiłku, kreatywności, odkrywania – także w sobie – nowych talentów. Tęsknimy już za możliwością nauki w salach szkolnych.
Bł. Natalia Tułasiewicz urodziła się w Rzeszowie 9 kwietnia 1906 r. Była pełną pasji, a jednocześnie żyjącą w głębokiej więzi z Bogiem, nauczycielką języka polskiego. W czasie wojny prowadziła tajne nauczanie. W 1943 r. wyjechała do Niemiec jako emisariusz Rządu Londyńskiego, by duchowo wspierać Polaków wywiezionych na przymusowe roboty, nauczać, ewangelizować. Zginęła śmiercią męczeńską w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück 31 marca 1945 r. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1999 r.
– Jesteśmy z całym bagażem nowych doświadczeń, przyniosło je zatrzymanie świata przez pandemię koronawirusa. Te nowe doświadczenia to lęk i niepewność, cierpienie i śmierć tysięcy ludzi, oraz szkoła przez internet. Pomóż Maryjo, byśmy odkryli ludzką kruchość, która naturalnie zwraca serce ku Bogu, byśmy potrafili docenić to, za czym dziś tęsknimy, normalne życie, spotkania szkolne, ludzką wspólnotę – modlił się bp Turzyński.