Nowy numer 32/2020 Archiwum

Odpust ku czci św. Jakuba Apostoła i pielgrzymka do Małujowic

25 lipca, w Święto Apostoła, można powędrować wspólnie do patrona pielgrzymów Drogą św. Jakuba, szlakiem spod znaku muszli. Z kolei 26 lipca po Mszy św. o 12.00 w Małujowicach odbędzie się koncert ks. Jakuba Bartczaka.

Ksiądz Tomasz Gospodaryk, kapelan Dróg św. Jakuba w archidiecezji wrocławskiej, zaprasza – w imieniu swoim i kustosza sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach – na Mszę św. odpustową, która zostanie tam odprawiona w sobotę 25 lipca o 16.30.

 „Tradycyjnie chcemy dotrzeć do sanktuarium pieszo, idąc z Brzegu (od pomnika św. Jana Pawła II) szlakiem Via Regia (ok. 9 km) i otrzymać dar odpustu, który związany jest z nawiedzeniem i modlitwą w sanktuarium diecezjalnym” – zachęca.

Wspólny wyjazd do Brzegu planowany jest z Wrocławia, z dworca PKP, 25 lipca o 12.31. Po zakończonej uroczystości pątnicy będą mogli przejechać z Małujowic do dworca kolejowego w Brzegu autobusem (dzięki uprzejmości firmy PIAST TOURIST Józef Szpetkowski). Powrót do Wrocławia zaplanowany jest na godzinę 18.06.

Udział w pielgrzymce nie wymaga zapisów, natomiast przestrzegać należy oczywiście przepisów obowiązujących w związku z epidemią (zob. TUTAJ).

Sanktuarium w Małujowicach zostało ustanowione w 2016 r. przez abp. Józefa Kupnego. Godna uwagi jest sama świątynia, pochodząca z XIII w., zwana „śląską Sykstyną”. Jej ściany pokrywają średniowieczne polichromie z biblijnymi scenami. Pod Małujowicami 10 kwietnia 1741. rozegrana została słynna bitwa między wojskami pruskimi a austriackimi, w której zwyciężyli Prusacy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama