Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odbudowują zdrowie i dzielą się wspomnieniami

Seniorzy Solidarności i Solidarności Walczącej z Wrocławia oraz Poznania spędzili tydzień w Świeradowie-Zdroju w ramach akcji "Zdrowie Bohaterom".

To pierwszy od wybuchu pandemii tego typu wyjazd. – Kontynuujemy projekt "Zdrowie Bohaterom", który rozpoczęliśmy w lutym. 1 marca przyjechaliśmy z pierwszego turnusu i następna edycja nie mogła się już odbyć z powodu pandemii. Teraz powoli wracamy na normalne tory. W uzdrowisku w Świeradowie-Zdroju byliśmy grupą 20-osobową – mówi Małgorzata Suszyńska ze stowarzyszenia Odra-Niemen.

Tym razem na tygodniowy leczniczy wypoczynek udali się seniorzy z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Regionu Dolny Śląsk, Stowarzyszenia "Poznański Czerwiec'56", Solidarności Walczącej, Wielkopolskiego Związku Solidarności Polskich Kombatantów w Poznaniu i Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w HCP Poznań.

– Te wyjazdy organizujemy wspólnie z Inicjatywą Historyczną, Grupą Uzdrowisk Polskich i sponsorem KGHM Polska Miedź. Każdy uczestnik miał zagwarantowane trzy zabiegi po wcześniej przebytym badaniu lekarskim, a oprócz tego możliwość korzystania z basenu, gimnastyki, sauny i pięknej urokliwej okolicy – wymienia M. Suszyńska.

Odpoczynek w Świeradowie-Zdroju oprócz niewątpliwie atutów prozdrowotnych miał także charakter integracyjny i wspomnieniowy.

– Słuchaliśmy wieczorami historii tych niezwykłych, cichych bohaterów walk o wolną Polskę. Niektóre losy są bardzo tragiczne, a rany do dziś niezagojone. Ale jak zawsze przy takich wyjazdach obok wzruszeń pojawia sporo radości ze spotkania i chęci do wspólnej pracy. Musimy utrwalać tę historię i przekazywać ją młodemu pokoleniu – podkreśla Małgorzata Suszyńska.

Mimo nieśmiałości w pierwszych dniach, wynikającej ze skromności, uczestnicy opowiadali później o swojej walce w PRL w szeregach opozycji.

– Pamiętam sytuację, gdy przedstawialiśmy się sobie nawzajem i jedna z pań powiedziała, ile ma lat, gdzie mieszka. Trochę drążyłam temat i okazało się, że działała w podziemiu od lat 70. Już wtedy miała zakładane podsłuchy w mieszkaniu. Wkrótce ją aresztowano i przesiedziała w więzieniu 1,5 roku. Straciła też pracę. Musiała wyjechać z Polski. Znalazła się w Stanach Zjednoczonych. To bohaterski życiorys, ale ona uważała w swojej skromności, że nic dla ojczyzny wielkiego nie zrobiła – opowiada wiceprezes zarządu Odry-Niemen.

Jak dodaje z uśmiechem, ostatniego wieczoru seniorzy nie mogli się ze sobą nagadać.

"Zdrowie Bohaterom" jest kampanią prospołeczną, realizowaną na terenie województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Celem projektu, poza poprawą zdrowia kombatantów, jest czerpanie od nich wiedzy, mądrości i doświadczenia. Głównym elementem – poza rehabilitacją zdrowotną – są prelekcje, które dają im sposobność do podzielenia się swoimi historiami z kuracjuszami, mieszkańcami oraz pracownikami uzdrowisk znajdujących się w polskich kurortach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy