Nowy numer 39/2020 Archiwum

Jak świętować 15 sierpnia?

Obchody Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej we Wrocławiu zostały okrojone, ale nie odwołane.

W sobotę obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która tradycyjnie zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego. W tym roku powinno ono przybrać bardziej uroczysty charakter ze względu na 100. rocznicę Cudu na Wisłą, czyli zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej. Przypomnijmy, że w opinii światowej jest ona uznana za jedną z najważniejszych i najbardziej przełomowych bitew w historii.

W stolicy Dolnego Śląska dowódca Garnizonu Wrocław postanowił ze względu na pandemię ograniczyć uroczystości. Podzielone zostały one na dwie części.

O godzinie 10 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny w bazylice garnizonowej św. Elżbiety koło rynku. Przewodniczył jej będzie abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski. Przypominamy, że w kościele obowiązuje zakrycie ust i nosa.

O godzinie 11.30 zaplanowano uroczysty apel wojskowy na pl. Gołębim na rynku, który będzie miał okrojony charakter. Nie będzie kolumn wojskowych, ale zostaną wręczone akty mianowania i odznaczenia.

Warte zauważenia z pewnością będą uroczystości w Mirkowie (gmina Długołęka). Tam o godzinie 10 w kościele pw. św. Brata Alberta zostanie odprawiona Msza święta w intencji ojczyzny, która jest częścią obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Później o godzinie 16 nastąpi odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego i Bitwy Warszawskiej 1920 na placu przed kościołem. Zapraszają: Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Stowarzyszenie Marszałek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama