Nowy numer 43/2020 Archiwum

Echo... Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu

W ramach tego wydarzenia w trzech miejscowościach - Szydłowicach, Wińsku i Bagnie - zostaną zaprezentowane filmy wyróżnione na wrocławskim Festiwalu.

Każdego dnia zobaczymy cztery doskonałe obrazy. Zostaną one wyświetlone w dwóch blokach przedzielonych godzinną przerwą.

Na pokazy przybędą goście specjalni, którzy nie tylko wprowadzą widzów w świat filmów, ale także odpowiedzą na ich pytania. Swoją obecność potwierdzili m.in. reżyser filmu „Bóg w Krakowie” Dariusz Regucki, reżyser filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy” Maciej Wójcik, reżyser filmu „Pionierzy” Krzysztof Kunert, a także przedstawiciele IPN z Wrocławia, którzy opowiedzą o trudnych relacjach polsko-żydowskich zaprezentowanych w filmie „Sprawiedliwy" w reż. Michała Szczerbica.

Program:

20 sierpnia /czwartek - Szydłowice. Świetlica Wiejska, Szydłowice 92, 49-312 Szydłowice. Czas projekcji: 15.00–18.00 i 19.00–21.30  

21 sierpnia /piątek – Wińsko. Gminny Ośrodek Sportu, Turystyki i Rekreacji w Wińsku, ul. Piłsudskiego 33. Czas projekcji: 15.00–18.00 i 19.00–21.30

22 sierpnia /sobota – Bagno. Dom Parafialny przy kościele Wniebowzięcia NMP w Bagnie, ul. Ziołowa 36, 55-120 Oborniki Śląskie. Czas projekcji: 15.00–18.00 i 19.00–21.30

Wśród przybyłych widzów zostanie przeprowadzone głosowanie na najlepszy film pokazu, a dla osób głosujących zostaną rozlosowane nagrody.

Wyniki głosowania z trzech miejscowości zadecydują o tym, który z czterech filmów otrzyma nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu w październiku 2020.

Organizatorem pokazów  jest Fundacja Vide et Crede z Wrocławia. Partnerem pokazów w Wińsku jest Gmina Wińsko, w Szydłowicach parafia św. Bartłomieja Apostoła, zaś w Bagnie parafia Wniebowzięcia NMP.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. W trosce o bezpieczeństwo sanitarne organizatorzy przypominają o obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Co z tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu? – Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami, może on zostać zorganizowany w formie stacjonarnej, jak zwykle. Zakładamy, że tak właśnie się stanie. Jeśli zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia, które uniemożliwią zorganizowanie festiwalu w "normalnej" formule, zaproponujemy jakiś rodzaj formuły zdalnej – mówi Ewa Przyjazna z Vide et Crede. – Mamy jednak nadzieję, że spotkamy się tradycyjnie w sali kinowej.

Filmy fabularne:

1. Sprawiedliwy", reż. Michał Szczerbic, Polska – film wyświetlany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu w roku 2018

Żydówka Hanna przyjeżdża do Polski w latach 60. XX wieku, by odbyć podróż śladami swej przeszłości. Ocalona jako dziecko przez polską rodzinę, wraca do Polski, chcąc przekonać swoich wybawców do przyjęcia medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=NX7mUWl7GsU  

2. Bóg w Krakowie", reż. Dariusz Regucki, Polska

To film o potędze Bożego Miłosierdzia i tęsknocie człowieka za Stwórcą. Na splatających się drogach bohaterów swoje ślady odciskają wielcy święci: św. Jan Paweł II, św. Brat Albert, św. Jadwiga, św. Faustyna, a nawet… św. Rita, a niezwykłe sceny rozgrywają się w pełnych mistyki miejscach.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=CdF_DJkC2GI  

Filmy dokumentalne:

1. Pionierzy", reż. K. Kunert, 2018

To godzinna opowieść o tych, którzy przybyli do Wrocławia zaraz po II wojnie światowej i rozpoczęli odbudowę wymarłego, zniszczonego miasta. Wśród nich są znane osobistości i zwyczajni ludzie, którzy przybyli do Wrocławia w poszukiwaniu lepszego życia.

Zwiastun: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1251220  

2. "Jako w niebie, tak i w Komańczy", reż. Maciej Wójcik, 2017

Dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Jest już czwartym filmem Bogdana Miszczaka z cyklu "Historyczny pejzaż Podkarpacia". Przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia. Film jest debiutem reżyserskim dziennikarza telewizyjnego Macieja Wójcika.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=fJaBId_X0Ns  

Echo... Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama