Nowy numer 43/2020 Archiwum

We Wrocławiu nadano skwerowi imię Kornela Morawieckiego

Skwer u zbiegu wrocławskich ulic Środkowej i Szczepińskiej nosi imię Kornela Morawieckiego. Uroczystość wpisywała się w obchody 40. rocznicy powstania Solidarności.

W swoim przemówieniu premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że dziedzictwo Solidarności Walczącej długo było przykryte kurzem. W latach odzyskiwania wolności jego ojciec Kornel był marginalizowany, bo jego hasła z kolei były uważane za zbyt radykalne.

- Trzeba patrzeć na dziedzictwo tamtych czasów w perspektywie szerszej. Trzeba patrzeć na Solidarność Walczącą jako na wielotysięczną grupę działaczy, którzy przyczynili się do powstania innej perspektywy - perspektywy tu i teraz. To tworzyło przestrzeń dla Solidarności i do skutecznych negocjacji - mówił prezes Rady Ministrów.

Zaznaczył, że spuścizna i dziedzictwo Solidarności Walczącej są bogate i głębokie. Wiele z tego, co się dzieje dobrego w Polsce, zawdzięczamy wytrwałości K. Morawieckiego, uporowi i walce o Polskę wolną i solidarną. - Dlatego trzeba jego dzieło upamiętniać - podsumował M. Morawiecki.

O Solidarności jako ruchu wielowymiarowym, umiejącym godzić w sobie ludzi o różnych poglądach, mówił Jacek Sutryk. - Dla tych ludzi wspólnym mianownikiem była suwerenna Polska, sprawiedliwość i uczciwość władzy wobec obywateli. Jedną z ważnych wrocławskich i polskich postaci tamtych dni był K. Morawiecki, twórca i przywódca Solidarności Walczącej. Człowiek, który potrafił zebrać wokół siebie oddanych ludzi i zbudować jedną z najważniejszych komórek ruchu społecznego, która zmieniła nasz kraj - oświadczył prezydent Wrocławia.

- Chylę czoła przed Kornelem Morawieckim, jedną z legend Solidarności. Chylę czoła przed wszystkimi członkami Solidarności Walczącej i chylę czoła przed wszystkimi tymi, których imion być może nigdy nie poznamy, a którym zawdzięczamy wolną Polskę, ze wszystkimi jej sukcesami i problemami. Chcę powiedzieć, że dzisiaj szczególnie potrzebujemy solidarności budującej. O taką we Wrocławiu dbamy i dbać będziemy, pamiętając o tych wszystkich, którym zawdzięczamy dany nam czas wolności - dodał J. Sutryk.


Kornel Morawiecki - Honorowy Obywatel Wrocławia, wybitna postać opozycji antykomunistycznej, założyciel i przywódca Solidarności Walczącej, kawaler Orderu Orła Białego i marszałek senior Sejmu VIII kadencji zmarł 30 września 2019 r. w wieku 78 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama