Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zaśpiewaj akatyst ku czci Bogurodzicy u oblatów

W wigilię odpustu parafialnego Matki Bożej Królowej Pokoju - w sobotę 5 września - zapraszamy na niezwykłe nabożeństwo maryjne rodem z VI wieku. 

Wrocławski Chór Pokoju wspólnie z Chórem Smolec Cantans pod batutą Marka Gierczaka wraz z solistą Markiem Kupczyńskim organizują modlitwę Akatystem ku czci Bogurodzicy.

Jego autorstwo jest niepewne: ostatnio najczęściej bywa przypisywany świętemu Romanowi Pieśniarzowi (Roman Melodos), wcześniej przeważał pogląd o jego pochodzeniu od patriarchy Konstantynopola Sergiusza, albo od diakona Jerzego Pizydesa – zakrystiana w katedrze Hagia Sofia. Na pewno wiadomo, że był uroczyście śpiewany w podzięce za uratowanie Konstantynopola podczas oblężenia awarskiego w 626 roku. Inni podają, że wykonano go dopiero w podziękowaniu za ocalenie stolicy nad Bosforem od oblężeń arabskich za Konstantyna IV w 677 i Leona III w 718.

Zasadniczym tematem Akatystu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Chrystusa i w Jego kościele. Przeplatają się w nim teksty odnoszące się do Matki Boskiej i Jezusa. Pierwsza połowa Akatystu dotyczy narodzenia Chrystusa oraz zdarzeń z nim związanych i je poprzedzających. Druga połowa ma za przedmiot nadprzyrodzone skutki przyjścia Zbawiciela na ziemię.

Akatyst składa się z 24 strof, które w greckim oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Strofy te to na przemian kondakiony (krótkie) i ikosy (dłuższe). Każdy kondakion kończy się refrenem „alleluja“, a ikos – inkantacją „Witaj, Oblubienico dziewicza“. Jak każdy akatyst, ten również jest śpiewany i słuchany na stojąco.

Na modlitwę zapraszamy do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju (ul. Ojców Oblatów 1) we Wrocławiu-Popowicach w sobotę 5 września o godzinie 19.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy