Nowy numer 39/2020 Archiwum

Na drodze św. Jakuba. Europejskie Dni Dziedzictwa

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w województwie opolskim odbyła się w sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.

Rozpoczęła ją 12 września Msza św. celebrowana przez kustosza sanktuarium, ks. Tomasza Sałowskiego, który nawiązał zarówno do wspaniałych średniowiecznych malarskich scen biblijnych „Śląskiej Sykstyny”, jak i przeżyć duchowych związanych z Drogą św. Jakuba. Modlitwie towarzyszyły pieśni chóru Cantate Domino ze Skarbimierza, śpiewającego pod kierunkiem Magdaleny Jadczyk.

Na drodze św. Jakuba. Europejskie Dni Dziedzictwa   Warsztaty przybliżały klimat średniowiecza. Archiwum organizatorów

Spotkanie było okazją do przypomnienia m.in. o zabiegach dotyczących ustanowienia sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach Pomnikiem Historii Polski i o działaniach władz samorządowych na rzecz tego miejsca. Dr Jarosław Adamowicz, dziekan Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, opowiadał o kulisach prowadzonych przed laty prac konserwatorskich w Małujowicach.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa o małujowickim kościele autorstwa dr Joanny Banik, dyrektor NID w Opolu, i fotografa Mariusza Przygody. Dwujęzyczna wystawa, przystosowana do odbioru przez ludzi słabo widzących, będzie prezentowana w różnych miejscach regionu.

Na drodze św. Jakuba. Europejskie Dni Dziedzictwa   Uczestnicy mogli zajrzeć do kuźni. Archiwum organizatorów

Po Mszy św. na placu przykościelnym uczestnicy wydarzenia mogli uczestniczyć w warsztatach kowalstwa, tkactwa i słomkarstwa oraz pokazach walk rycerskich i prezentacji warunków życia rycerzy średniowiecznych (dzięki Bractwu św. Jakuba z Tarnowa). Czynne były też stanowiska NID Opole oraz filii bibliotecznej GBP Skarbimierz z Małujowic. Zainteresowani mogli dokładniej poznać sanktuarium dzięki przewodnikowi - dr. Tadeuszowi Jurkowi.

Na drodze św. Jakuba. Europejskie Dni Dziedzictwa   Wydarzenie zgromadziło wielu gości. Archiwum organizatorów

Całe wydarzenie „Na drodze św. Jakuba” odbywało się w rygorze epidemicznym. Organizatorami uroczystości była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu i parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach. Wsparcia udzielili sołtys Anna Gardzila i inni mieszkańcy wsi.

Kolejne wydarzenie EDD w gminie Skarbimierz odbyło się w niedzielę 13 września w Brzezinie, gdzie po uroczystej Mszy św. z udziałem chóru Cantate Domino ze Skarbimierza można było zwiedzać zabytkowy kościół i inne zabytki wsi z przewodnikiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama