Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" pod batutą Macieja Wielocha oraz Łukasz Romanek (organy) wystąpią 20 września o 19.00 w kościele pw. św. M. M. Kolbego w Jelczu-Laskowicach.
Program koncertu
Część wokalna w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” (dyrygent Maciej Wieloch):
Anonim (XVI w.), Przestrach na złe sprawy
Anonim (XVI w.), Oczy me miłe
Orlando di Lasso, Eco
Jean Philippe Rameau, La nuit
Felix Mendelssohn-Bartholdy, Die Nachtigall
Stanisław Moniuszko, Znaszli ten kraj
Tomas Luis de Victoria, Ave Maria
Giovanni Pierluigi da Palestrina, Sanctus z „Missa Papae Marcelli”
Sebastian z Felsztyna, Alleluja, Ave Maria
Anonim (XVI w.), Jako róża między kolącym głogiem
Anonim (XVI w.), Tobie nad pomysł
Wacław z Szamotuł, Alleluja, chwalcie Pana
Wacław z Szamotuł, Już się zmierzcha
Mikołaj Gomółka, Kleszczmy rękoma
Mikołaj Gomółka, Pana ja wzywać będę
Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Ave Maria
Bartłomiej Pękiel, Magnum nomen Domini
Mikołaj Zieleński, O gloriosa Domina
Część organowa w wykonaniu Łukasza Romanka:
L.Boellmann, "Toccata” z suity gotyckiej
CH.M.Widor, „Toccata” z V Symfonii f-moll.
*
Historia Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” - muzycznego ambasadora polskiej kultury na świecie - zaczęła się w 1939 roku w Poznaniu. Stefan Stuligrosz założył wtedy mały chór chłopięco-męski, który śpiewał podczas Mszy św. w dwóch poznańskich kościołach. Przez 80 lat zespół tworzyło blisko 1700 śpiewaków.
„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Chór śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. i Japonii. Najczęściej wszakże współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
Łukasz Romanek. Archiwum organizatorówŁukasz Romanek ukończył wrocławską Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Studiował w klasie organów prof. Magdaleny Czajki oraz prof. Andrzeja Chorosińskiego i dr. Piotra Rojka. Doskonalił swoje umiejętności na kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez najwybitniejsze osobistości świata muzyki organowej.
Koncertuje jako solista i kameralista w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce, a także w Holandii i Niemczech. Obecnie posługuje jako organista i dyrygent chóru w parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji organowej. W latach 2011-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu. Artysta w swoim dorobku posiada płytę CD z muzyką organową i wokalną, którą nagrał w 2013 roku wspólnie z sopranistką Joanną Zawartko-Kołodziej.
Kościół pw. Św. M.M. Kolbego wyposażony jest w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy.
Już kolejny rok o dobór artystów zaproszonych do wzięcia udziału w festiwalu, a także o wysoką wartość artystyczną całego wydarzenia zadbali dyrektorowie artystyczni Jan Drozdowicz - organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek - muzyk, pedagog, organista w parafii św. Maurycego we Wrocławiu.