Chodzi o zapobieganie oszustwom na starszych ludziach metodami "na wnuczka" i "na policjanta". Dolnośląska policja podpisała specjalne porozumienie z archidiecezją wrocławską.
Podczas konferencji prasowej metropolita wrocławski abp Józef Kupny wraz komendantem wojewódzkim policji we Wrocławiu, insp. Dariuszem Wesołowskim podpisali porozumienie o współpracy, które zakłada szkolenia duchowieństwa archidiecezji w temacie zapobiegania przestępczości wobec osób starszych. Chodzi o poszerzanie świadomości seniorów co do niebezpieczeństw wyłudzania od nich pieniędzy.
- Nasza współpraca z policją, w ramach której ostrzegamy seniorów, trwa już od wielu lat. Wiele razy kierowałem do księży proboszczów prośby o odczytanie specjalnych komunikatów o czujności wśród seniorów. Zwracaliśmy również uwagę, by seniorzy nie wpuszczali do swoich domów i mieszkań obcych osób, żeby m.in. potwierdzali telefonicznie w instytucji wizyty konkretnego pracownika. Mamy już sporą historię współpracy i teraz chcemy tę współpracę pogłębić - zapowiada abp Józef Kupny.
Chodzi o organizowanie szkoleń dla blisko 800 kapłanów pracujących na terenie archidiecezji. Księża mają szansę dotrzeć wśród seniorów tam, gdzie innym jest bardzo trudno się dostać.
- Działań edukacyjnych nigdy za wiele, jeśli wprzęgniemy w nie kapłanów archidiecezji, skuteczniej będziemy walczyć z tego rodzaju przestępczością. Widzimy, że dotychczas dzięki wspólnym inicjatywom wzrosła świadomość osób starszych. To wymierne efekty naszej współpracy - stwierdza metropolita wrocławski.
Ostrzega, że społeczeństwo musi być mocno uwrażliwione na wykorzystywanie osób starszych. Kościół wrocławski chętnie włącza się w budowanie tego bezpieczeństwa. Efektywnej współpracy policji i archidiecezji nie trzeba szukać daleko: to sprawne przeprowadzenie wielkich imprez: Dni w Diecezjach w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, czy kilka miesięcy temu zorganizowanie Europejskiego Spotkania Młodych Taize. W obu tych wydarzeniach uczestniczyły tysiące młodych ludzi z całej Europy i różnych zakątków świata.
- Statystyki oszustw osób starszych pokazują, jak wiele zrobiliśmy, ale także jak wiele czeka nas pracy. W 2016 roku liczba dokonanych przestępstw metodami „na wnuczka” i „na policjanta” wyniosła w województwie dolnośląskim 62, zaś prób było 137. Dla porównania w 2020 roku do czerwca liczby te wyniosły analogicznie 210 i 606. Natomiast wartość strat materialnych wyniosła z 2 milionów 400 tysięcy w 2016 do 7 milionów 800 tysięcy w 2020 - informuje inspektor Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu.
Dolnośląscy policjanci cały czas zmagają się z przestępczością wobec osób starszych. Regularnie zatrzymują sprawców, którzy bez skrupułów okradają seniorów, wykorzystując ich cechy. W ostatnim czasie w ręce policji wpadł młody mężczyzna, który oszukał mieszkankę Legnicy na blisko 230 tysięcy złotych. Niedawno funkcjonariusze rozbili grupę kilkunastoosobową, którzy metodą „na policjanta” wyłudzili od ludzi ok. 800 tysięcy złotych.
- Chcemy trafić do wszystkich księży, zaczynają do kleryków, a kończąc na wikariuszach i proboszczach. Oczywiście profilaktyczne szkolenia będą przeprowadzane bezpiecznie, z zachowaniem reżimów sanitarnych wobec COVID-19. Kościół cieszy się olbrzymim zaufaniem społecznym, dlatego to bardzo cenny partner do współpracy. Chcielibyśmy, aby kapłani pomogli w uświadamianiu seniorów nie tylko z ambony, ale także przy okazji osobistych kontaktów - podsumowuje inspektor Dariusz Wesołowski.
Dodaje, że podpisane porozumienie będzie realizowane w praktyce dwutorowo: poprzez konferencje on-line a także spotkania w mniejszych grupach z doświadczonymi profilaktykami.