Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nowy WTZ w Dobroszowie Oleśnickim

15 osób z niepełnosprawnościami będzie mogło zdobywać samodzielność w nowym Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W Dobroszowie Oleśnickim odbyło się uroczyste otwarcie nowej placówki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Placówka powstała dzięki współpracy władz powiatu wrocławskiego a także Gminy Długołęka i Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo w tej części powiatu niepełnosprawni nie mieli dotychczas możliwości korzystania z oferty WTZ.

Dariusz Jedynak, radny, członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, podkreśla, że dostęp do Warsztatów Terapii Zajęciowej jest bardzo ważny. Dotychczas jedyna taka placówka w powiecie działała w Małkowicach. Teraz udało się otworzyć podobną po drugiej stronie Wrocławia. - W planach mamy jeszcze trzecią, w Gminie Żórawina. Dotychczas niepełnosprawni mogli korzystać z placówek we Wrocławiu i Kątach Wrocławskich - zaznacza. Dodaje, że dzięki udziałowi w zajęciach niepełnosprawni czują się potrzebni, a zyskując nowe umiejętności nie są spychani na margines.

Marcin Sokołowski, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaznacza, że Warsztaty Terapii Zajęciowej są jednym z elementów systemu rehabilitacji społeczno-zawodowej w naszym kraju. - To jest bardzo ważne ogniwo, bo trafiają tutaj osoby, które powoli wchodzą w świat dorosłości, są przygotowywane do wykonywania zawodu, ale też uczą się rzeczy niezbędnych w życiu osobistym - mówi.

Marcin Seretny, dyrektor Domu św. Józefa w Małkowicach Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, kierujący warsztatem w Dobroszowie Oleśnickim, wyjaśnia, że w ośrodku znajdują się dwie pracownie. W pierwszej - gospodarstwa domowego - uczestnicy zajęć będą uczyli się lub udoskonalali umiejętności obsługi sprzętów AGD, sprzątania i gotowania. - To ważne, by w swoich domach byli w stanie pomagać swoim rodzicom lub opiekunom - zaznacza. Niepełnosprawni nauczą się tu zarówno gotowania prostych posiłków, jak też bardziej skomplikowanych potraw. Natomiast w drugiej pracowni - dydaktyczno-komputerowej - uczestnicy WTZ będą uczyli się i udoskonalali umiejętności posługiwania się komputerem, drukarką i kserokopiarką. - Będą uczyli się poruszania po stronach internetowych i portalach społecznościowych, a także korzystania z maili. W planach jest stworzenie książki kucharskiej, w której znajdą się przepisy z pracowni gospodarstwa domowego. M. Seretny podkreśla, że opiekunowie starają się odkryć wśród podopiecznych talenty.

Powiat Wrocławski przekazał Warsztatowi Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej  na wyposażenie pracowni 130 tys. zł., Gmina Długołęka przeznaczyła na tę inwestycję 450 tys. zł. Kwotę 5 258,50 zł na dodatkowe doposażenie warsztatu Powiat Wrocławski przekazał ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

****

Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką, która stwarza osobom z niepełnosprawnościami, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie oraz podjęcia zatrudnienia.
Warsztaty są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową.

Jest  to placówką pobytu dziennego, czynna od poniedziałku do piątku. Czas trwania zajęć w warsztacie wynosi nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.
Pobyt w warsztacie jest nieodpłatny
Terapia zajęciowa wpływa na:
•    rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej
•     rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu


Warsztaty terapii zajęciowej:
•    uczą samodzielności
•    przygotowują do życia w środowisku społecznym
•    przywracają umiejętności niezbędne do ewentualnego podjęcia zatrudnienia
•    pozwalają na wszechstronny rozwój, w tym na rozwijanie zainteresowań w takich dziedzinach jak: sport, rękodzieło artystyczne, plastyka, kulinaria, ogrodnictwo, itp.
•    sprzyjają integracji z otoczeniem, tym samym przeciwdziałają marginalizacji osób z niepełnosprawnościami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama