Nowy numer 44/2020 Archiwum

Po prostu na Niego patrz. Dzień św. Teresy od Jezusa we Wrocławiu

Odpustowa Msza św. zostanie odprawiona o 18.00 w kościele karmelitów bosych przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu.

Uroczystość świętej karmelitanki, doktora Kościoła, poprzedziła nowenna u karmelitów i karmelitanek bosych w klasztornej kaplicy przy ul. Karłowicza.

Św. Teresa z Avili (1515-1582) ukazuje szczyty chrześcijańskiego życia, podając jednocześnie proste, praktyczne rady.

Mistrzyni modlitwy pisała swoim siostrom: „żądam tylko, byście na Niego [Jezusa] patrzyły”. „Gdy przyzwyczaisz się być zawsze w obecności Jego, a On będzie widział, że czynisz to z miłością i starasz się we wszystkim podobać się Jemu, już się od Niego – jak to mówią – nie odczepisz. Nigdy On ciebie ani na chwilę nie opuści (…)”. „Żąda tylko spojrzenia” – na Niego samego, w Męce i chwale – i serdecznej rozmowy. „Umiecie wszak rozmawiać z ludźmi, czyżby więc wam miało zabraknąć słów do rozmowy z Bogiem?”.

„Tak więc, zaczynając modlitwę, zacznijcie ją od rozmyślaniem, kto jest Ten, do którego mówić macie (…)” – pisze, zachęcając, by jak narzeczone czynią przed ślubem, „przypatrzeć się bliżej Temu, z którym wieczne mamy zawszeć zaślubiny i jakie nas życie z Nim czeka (…); kto jest Ojciec Jego, jakie są majętności Jego, co to za kraj, do którego ma nas zabrać z sobą; jakie jest usposobienie Jego (…)” („Droga doskonałości”, rozdział 23 i 26).

Opisuje, jak tą drogą dojść do źródeł wody żywej i stworzyć w swoim sercu ogród dla Pana; jak spotkać się z Nim w najgłębszych zakamarkach swojej duszy – przypominającej wielki zamek, gdzie w centrum mieści się komnata dla Króla.

Dziś kolejna okazja, by sięgnąć do wskazówek Teresy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama