Wydarzenie odbędzie się tym razem online. Pokazy filmowe są bezpłatne - wymagane jest jednak zalogowanie się na stronie (mkff.pl); prócz tego będą ogólnodostępne online spotkania z twórcami. Pierwszego dnia premiera filmu "ORZECH - zawsze chciałem być z ludźmi".
W niedzielę 18 października o 16.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji uczestników i organizatorów festiwalu pod przewodnictwem o. dr. Mariusza Słowika, Gwardiana Klasztoru Niepokalanów (transmisja online z Klasztoru Niepokalanów).
O 18.00 nastąpi Inauguracja Festiwalu – pokaz premierowy filmu „ORZECH – zawsze chciałem być z ludźmi” (reż. Magdalena Piejko, Damian Żurawski). Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu Magdaleną Piejko i Damianem Żurawskim oraz (dzięki specjalnemu połączeniu) z tytułowym bohaterem, ks. Stanisławem Orzechowskim. Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Bugała.
19 października (poniedziałek) o 17.00 odbędzie się spotkanie wprowadzające do Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów „Matka Angelica. Kobieta z charakterem i sieć pełna cudów” – wprowadzenie (ks. Piotr Wiśniowski) i projekcja filmu. Wprowadzenie odbędzie się – przy zachowaniu reżimu sanitarnego – „na żywo”, w siedzibie „Civitas Christiana” przy ul. Kuźniczej 11-13 (sala klubowa, I p.), będzie ponadto transmitowane podobnie jak inne festiwalowe wydarzenia.
Od poniedziałku organizatorzy zapraszają na kolejne projekcje. W konkursie na Najlepszy Film Fabularny zobaczymy m.in. „Dolinę Bogów” w reż. Lecha Majewskiego, „Małe Szczęścia” w reż. Daniela Cohena czy obraz „Siostrzyczki” w reż. Aleksandra Galibina. O przyznaniu statuetki MAKSYMILIANA w tej kategorii zdecydują: Małgorzata Buczkowska, Ksawery Szlenkier i Dariusz Regucki.
W konkursie na Najlepszy Film Dokumentalny zaprezentowanych będzie aż dziewięć filmów, w tym obsypana nagrodami „Kraina Miodu” w reż. Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova. O statuetkę MAKSYMILIANA powalczą także „Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia” w reż. Przemysława Jana Chrobaka, „Położna” w reż. Marii Stachurskiej, „Fortunata” w reż. Pawła Banasiaka czy „Wyjście” w reż. Michała Króla.
Zobaczymy także pokaz przedpremierowy „Czyśćca” w reż. Michała Kondrata. W filmie udział wzięli m.in.: Małgorzata Kożuchowska, Marcin Kwaśny, Ida Nowakowska, Olga Bończyk.
Filmy w Konkursie na Najlepszy Film Dokumentalny oceniać będą jurorzy w składzie: Maciej Wójcik, Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie.
Po projekcjach filmów konkursowych, zarówno filmów fabularnych jak i dokumentalnych, będą miały miejsce rozmowy członków jury z twórcami, gośćmi specjalnymi, a także widzami.
Formuła „Kino Według” to spotkania z wybitnymi i zasłużonymi postaciami kina, połączone z projekcją wskazanych przez nich filmów. W tym roku w ramach tej formuły zobaczymy Małgorzatę Imielską z filmem „Wszystko dla mojej Matki”, dzieła francuskiego dokumentalisty Jacquesa Debsa („Ślady dźwięków Zen”, „Opera Wikingów”) oraz Marka Tomasza Pawłowskiego („Dotknięcie Anioła”). Rozmowy z gośćmi w ramach tej formuły poprowadzą krytycy filmowi: Piotr Gociek, Łukasz Adamski oraz Jakub Moroz.
Gala kończąca Festiwal, połączona z wręczeniem nagród, odbędzie się 23 października.
Organizatorzy Festiwalu to Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia oraz Klasztor Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. Szczegóły: mkff.pl i facebook.com/FestiwalNiepokalanow/