Nowy numer 48/2020 Archiwum

Inaczej niż zwykle

To było trudne doświadczenie. Każdego roku grób św. Jadwigi Śląskiej w okolicach jej liturgicznego wspomnienia odwiedzały dziesiątki tysięcy wiernych. Tym razem pielgrzymów była garstka

Proboszcz i kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy ks. Piotr Filas mówił podczas centralnej Mszy św. odpustowej, że program uroczystości zmieniał się wielokrotnie i był dostosowywany do aktualizowanych zarządzeń epidemiologicznych.

Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jacek Wawrzyniak SDS, proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. – Przychodzimy w  tegoroczny odpust do naszej trzebnickiej bazyliki pokłonić się św. Jadwidze. Można powiedzieć, że przychodzimy jako reprezentanci tych tysięcy ludzi, którzy w tym roku nie mogli przybyć tutaj ze względu na pandemię. Dlatego tak bardzo wymowne jest hasło tegorocznego odpustu: „Ze św. Jadwigą w czasie pandemii na nowo odkryć piękno jej życia” – mówił. Przypomniał także, że odpustowa Eucharystia jest również dziękczynieniem za 75 lat pracy salwatorianów w Trzebnicy. W ramach trzydniowych obchodów jadwiżańskich do grobu patronki Śląska „przybyli” chorzy i niepełnosprawni, trzebniczanie, kobiety oraz pątnicy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Zdecydowana większość uczestniczyła w stanowych spotkaniach za pośrednictwem transmisji online. Do trzebnickiej bazyliki dotarli jedynie przedstawiciele wymienionych grup. Wśród nich byli m.in. pielgrzymi piesi z Wrocławia, Milicza, Oleśnicy oraz kilka małych grup z innych części archidiecezji wrocławskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama