Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ból niepowtarzalny

W Dzień Dziecka Utraconego fundacja Evangelium Vitae na wrocławskim cmentarzu Osobowickim zorganizowała pochówek dzieci martwo urodzonych.

Wspólna modlitwa na największej wrocławskiej nekropolii zebrała nie tylko rodziców, którzy w ostatnim czasie utracili swoje dzieci, ale także tych, którzy zmagali się z tą stratą we wcześniejszych latach i nie mieli okazji pożegnać się ze swoją pociechą bądź nie znają miejsca jej pochówku.

Uroczystość rozpoczęła się 15 października od Mszy św. w kaplicy cmentarnej, którą odprawił o. Dominik Banaś OFM. Franciszkanin zwrócił uwagę, że strata dziecka to wielki ból dla rodziców, którzy kochają je od poczęcia. Trudno to cierpienie porównać z czymkolwiek. – Każde istnienie jest niepowtarzalne i dlatego każdy ból po stracie jest również niepowtarzalny – mówił o. Banaś. Przywoływał także pytanie często stawiane przez rodziców doświadczonych stratą dziecka: dlaczego Bóg na to pozwala? – Nie znamy wyroków Bożych, nie jesteśmy w stanie zgłębić myśli Bożej. Wobec tego poruszamy się niczym we mgle, po omacku. Wtedy łatwo poddać się rozpaczy czy nawet odrzucić Boga. Pamiętajmy jednak o podstawowej prawdzie – Bóg jest dawcą życia. On daje życie, On życiem obdarza. I robi to z miłości – oświadczył kaznodzieja. Po Eucharystii siostry boromeuszki rozdały zebranym rodzicom białe róże symbolizujące ich pociechy. Wszyscy podeszli pod grobowiec dzieci na kwaterze numer 79. Tam odbyła się wspólna modlitwa i złożono urnę do grobowca. Badania pokazują, że prawie 30 procent rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim czy przeprowadzenia godnego pochówku. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich niewiedzę oraz nieznajomość prawa. Praktycznie jedna trzecia kobiet po poronieniach wpada w depresję, która wymaga leczenia psychiatrycznego. Dzień Dziecka Utraconego, obchodzony w Polsce od 2004 roku, daje okazję, by upowszechnić wiedzę na ten temat i pomóc rodzicom po stracie dołączyć do grup wsparcia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama