Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rusza(j)my na cmentarze odpowiedzialnie

Urząd Miasta poinformował, że specjalna komunikacja miejska na wrocławskie nekropolie zostanie uruchomiona już od najbliższego weekendu. Więcej tramwajów i autobusów pozwoli rozłożyć ruch na cmentarzach na więcej dni. Duchowe owoce też można zyskać nie tylko 1 listopada.

W konferencji prasowej uczestniczył ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej, który zwrócił uwagę na duchowy aspekt odwiedzania grobów bliskich. - Proszę pamiętać, że odpust zupełny możemy uzyskać każdego dnia od 1 do 8 listopada, odwiedzając cmentarze i modląc się za zmarłych. W związku z tym abp Józef Kupny zaapeluje do mieszkańców Dolnego Śląska i naszej diecezji, aby rozłożyć wizyty na nekropoliach, by niekoniecznie gromadzili się tam 1 listopada. Dotyczy do przede wszystkim ludzi starszych, którzy są w grupie ryzyka, a którym obowiązki zawodowe nie utrudniają, aby pójść na cmentarz w kolejnych dniach. Oferta komunikacji miejskiej we Wrocławiu jest na tyle bogata, że każdy z mieszkańców będzie miał dogodną okazję, aby bez problemu dotrzeć na cmentarze w wybranych przez siebie terminach - mówił.

Ksiądz rzecznik dodał, że specjalny komunikat zostanie również skierowany do proboszczów parafii, na terenie których są cmentarze. Przyznał, że abp Kupny ma trudność, by przygotować jedno zarządzenie, które dotyczyłoby wszystkich ze względu na wielkość cmentarzy w całej diecezji. - Są zarówno takie, na których gromadzi się zwykle kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, jak te ogromne nekropolie. Przede wszystkim ksiądz arcybiskup prosi proboszczów, by organizując w tych dniach - zwłaszcza 1 i 2 listopada - jakiekolwiek uroczystości, wzięli pod uwagę dwie rzeczy.  Po pierwsze, by ludzie nie gromadzili się blisko siebie. Po drugie zachęcamy, by modlitwy na cmentarzach odbywały się nie tylko 1 listopada, ale również w kolejnych dniach.

Stąd wskazówka, by w małych kaplicach przebywał tylko ksiądz i asysta, a wierni uczestniczyli w Mszy św. czy nabożeństwie na zewnątrz, przy grobach. Podobnie rzecz ma się z procesjami. Najlepiej byłoby, gdyby wierni wzięli w nich udział stojąc przy grobach.

Rozkład jazdy na najbliższy weekend

- Uroczystość Wszystkich Świętych to największe zadanie logistyczne MPK w całym roku. To jest ten okres, gdy przewozimy najwięcej pasażerów. Kluczowym słowem, które będzie nam przyświecało przez najbliższych kilkanaście dni będzie "bezpieczeństwo" - zaznaczył Krzysztof Balawejder, prezes MPK. Zwiększoną liczbę kursów w stronę wrocławskich nekropolii zaplanowano już od najbliższej soboty 24 października. W najbliższych dniach uruchomionych zostanie łącznie 10 dodatkowych linii tramwajowych i 7 autobusowych, które będą kursowały aż do 8 listopada. K. Balawejder podkreśla jednocześnie, że wciąż będą obowiązywały limity pasażerów, wynoszące 30 proc. miejsc w pojazdach.

Rozkład jazdy na przyszły tydzień (26-30 października)

Dwie dodatkowe linie - E1 z Oporowa (przez Cmentarz Grabiszyński) i E8 z Gaju (okolice cmentarza parafialnego na ul. Bardzkiej) na cmentarz Osobowicki. Ponad to pasażerowie będą mogli skorzystać z dwóch linii autobusowych. 322 - z Nowego Dworu na Cmentarz Osobowicki i Cmentarz Kiełczowski o raz 334 - z Brochowa przez cmentarz na ul. Bardzkiej i Cmentarz Grabiszyński. W kolejnych dniach wydłużone zostaną trasy lub zwiększona częstotliwość przejazdu linii: A, 121, 319 oraz K.

Na kolejnych stronach można znaleźć harmonogram i trasy przejazdu autobusów i tramwajów na wrocławskie cmentarze w najbliższy weekend i cały przyszły tydzień. Konkretne informacje i trasy przejazdów autobusów i tramwajów MPK na 31 października i 1 listopada podamy w połowie przyszłego tygodnia

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama