Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmiany w dekrecie dotyczącym posługi w czasie pandemii

Abp Józef Kupny zdecydował w kilku kwestiach. Metropolita wrocławski wystosował również komunikat o obchodach Uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Natomiast Stolica Apostolska poinformowała o tym, że odpust zupełny za zmarłych związany z nawiedzeniem cmentarza jest możliwy przez cały listopad.

Zmiany w dekrecie dotyczącym posługi w czasie pandemii:

Kierowany pragnieniem przywracania form sprawowania liturgii oraz możliwości przystępowania do sakramentów sprzed rozpoczęcia epidemii, a także biorąc pod uwagę nadal panujące zagrożenie epidemiczne, jako Arcybiskup Metropolita Wrocławski postanawiam o zmianie artykułów 8, 21, 34 z Dekretu dotyczącego posługi duszpasterskiej w stanie epidemii. Od dnia 23 października 2020 r. ich brzmienie jest następujące:

8. Duchowni objęci kwarantanną lub izolacją są zobowiązani zgłosić ten fakt telefonicznie do notariatu Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, natychmiast po wydaniu takiej decyzji przez kompetentne władze państwowe.

21. §1. Należy pozostawić przygotowywanie kielicha, spożywanie z niego i puryfikację głównemu celebransowi. Koncelebransi spożywają Ciało i Krew Pańską przez zanurzenie, po czym główny celebrans spożywa Krew Pańską i puryfikuje naczynia liturgiczne.
§2. W koncelebrze należy nosić maseczkę lub przyłbicę, kiedy nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu między kapłanem a innymi osobami, w przypadkach zachowania bezpiecznego dystansu zaleca się jednak zasłonięcie ust i nosa.
§3. Maseczkę koncelebrans może zdejmować w momentach wypełniania czynności liturgicznych z wypowiadaniem słów modlitwy lub odczytywania Słowa Bożego. Należy wtedy troszczyć się o zachowanie bezpiecznego dystansu, jeśli tylko jest to możliwe.
§4. Podczas udzielania Komunii św. wiernym wszyscy szafarze powinni mieć zasłonięte usta i nos. 

34. §1. Wszystkie postanowienia z tego dekretu należy sumiennie przestrzegać i realizować do odwołania.
§2. Duchowni niestosujący się do przepisów i zasad z Dekretu mogą być pociągnięci do odpowiedzialności kanonicznej i ukarani sprawiedliwą karą. Mam nadzieję, że zwiększanie wymogów bezpieczeństwa spotka się ze zrozumieniem, ponieważ jest to nasz wspólny cel, aby móc realizować posługę sakramentalną osobom, które pragną czerpać z duchowego skarbca Kościoła. 

+ Józef Kupny Arcybiskup Metropolita Wrocławski 

Komunikat do Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej 

Przewielebni Księża Dziekani, Proboszczowie i Administratorzy parafii oraz Wikariusze, 
Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia, 
w związku ze zbliżającymi się dniami poświęconymi szczególnej zadumie nad kwestiami dotyczącymi wieczności, a mianowicie UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH (1 listopada) oraz WSPOMNIENIEM WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH (2 listopada), biorąc pod uwagę specyfikę Archidiecezji Wrocławskiej, a mianowicie dominację małych parafii wiejskich oraz dużą różnorodność zwyczajów parafialnych, po konsultacjach z gronem kapłanów postanowiłem, aby decyzje co do sposobu obchodów tych dni pozostawić do decyzji księży proboszczów i ich współpracowników zgodnie z roztropnością duszpasterską oraz z poszanowaniem wszystkich obowiązujących przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa w stanie epidemii. 
Jednocześnie pragnę przypomnieć, że pobożne nawiedzenie cmentarza dla uzyskania odpustu zupełnego w intencji zmarłych jest możliwe od 1 do 8 listopada, natomiast w pozostałe dni roku można uzyskać odpust cząstkowy celem uzyskania jak największej korzyści duchowej dla naszych bliskich zmarłych. Wizytę na cmentarzu można więc zaplanować na dni przed lub po 1 listopada, do czego w trosce o nasze zdrowie gorąco zachęcam. 

+ Józef Kupny Arcybiskup Metropolita Wrocławski 

Ważna informacja dotyczy również możliwości uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych. Jak czytamy na stronie www.archidiecezja.wroc.pl: "W związku z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 22 października 2020 roku (opublikowanego 23.10.2020 r.), informujemy, że odpust zupełny za zmarłych związany z nawiedzeniem cmentarza jest możliwy przez cały miesiąc listopad". Czytaj więcej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama