Nowy numer 48/2020 Archiwum

Archidiecezja wrocławska modli się za śp. kard. Henryka Gulbinowicza

Mszę Świętą żałobną w kościele uniwersyteckim we Wrocławiu w intencji zmarłego kard. Henryka Gulbinowicza sprawował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Eucharystię koncelebrowało duchowieństwo z całej metropolii wrocławskiej. - Wiemy, że w skutek ludzkiej skłonności do złego wszyscy popełniamy grzechy. Przed Najświętszym Bogiem nikt nie jest bez winy. Dlatego chcemy złożyć za kard. Henryka Ofiarę Eucharystyczną jako zadośćuczynienie za jego grzechy. Będziemy prosili Boga, aby oczyścił kardynała od wszelkiej winy i dopuścił do społeczności świętych - mówił na początku Eucharystii abp Józef Kupny. 

- Dnia 16 listopada zamknęła się księga życia doczesnego księdza kardynała Henryka. Na jego dni, i te ostatnie, i te wcześniejsze, spoglądano z bardzo różnych perspektyw. Słusznie czekano na głos ze strony autorytetów Kościoła. I z tej strony słowa Kościoła wybrzmiały bardzo wyraźnie i klarownie. Było orzeczenie stosownych instancji Stolicy Apostolskiej, poznaliśmy oświadczenie archidiecezji wrocławskiej oraz odczytany został dobitny i wyraźny list abp. Józefa Kupnego. Tyle słusznych słów skierowano od ludzi Kościoła do ludzi Kościoła - stwierdził w homilii bp Andrzej Siemieniewki, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Podkreślił, że perspektywa dzisiejsza jest nieco inna, bo czas Eucharystii to czas słuchania Boga. A Bóg sam daje znak, wypowiadając najgłośniej jedno słowo: Jezus.

- Jesteśmy przecież w świątyni imienia Jezus. Bóg chce nam wskazać jeden tylko kierunek, jedno rozwiązanie i jeden tylko ratunek: wzywajcie Najświętszego Imienia Jezus. Tak też czynimy. Idziemy za Pismem Świętym. Biblia mówi nam przecież o modlitwie przejścia z tego świata na tamten świat. "Jezu, wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do swego Królestwa" - nauczał bp A. Siemieniewski.

Przypomniał także wileńskie "Jezu, ufam Tobie" - 85 lat temu obraz Miłosierdzia Bożego po raz pierwszy wystawiony został w Ostrej Bramie.

- To wszystko przypomina nam, że imię "Jezus" samo w sobie jest już modlitwą. I ten kościół jest sanktuarium modlitwy: "Jezu, ufam Tobie" - mówił kaznodzieja. Podkreślił, że Słowo Boże podpowiada, gdzie szukać pociechy w obliczu śmierci.

- Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tej Eucharystii, także przedstawicielom siostrzanych Kościołów. Podziękowaniami obejmuje także tych, którzy łączyli się przez internet we wspólnej modlitwie. Do niej z całego serca zachęcam. Zbawienna jest myśl modlić się za żywych i umarłych - przemawiał na koniec metropolita wrocławski abp. Józef Kupny, parafrazując słowa z Dzienniczka św. siostry Faustyny.

Całą Mszę Świętą można obejrzeć tutaj:

Transmisja Mszy św. żałobnej w intencji kard. Henryka Gulbinowicza - 20 listopada 2020
Gosc Wroclawski [live]
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama