Przy ul. św. Marcina 12 we Wrocławiu możesz zamówić klasztorne ciasta na święta, a także zaopatrzyć się w niepowtarzalne pierniki. Choć na razie nie można zwiedzać reliktów piastowskiego zamku ani korzystać na miejscu z dobrodziejstw Kawiarenki św. Jadwigi, warto tu zajrzeć.
Św. Jadwiga zapewne przed Bożym Narodzeniem angażowała się w świąteczną krzątaninę. W klasztorze stojącym w miejscu, gdzie wznosił się zamek pamiętający księżną, również – pomimo epidemii – trwają kulinarne i nie tylko przygotowania do narodzin Dzieciątka.
– Kawiarenka św. Jadwigi nie może normalnie funkcjonować, ale wpadliśmy na pomysł, by podzielić się z innymi pierniczkami, które wypiekamy co roku według wypróbowanego przepisu– mówi Agnieszka Kłonowska z Domu Notre Dame. – Pierniczki zawsze przeznaczone były dla personelu, dla najbliższych. Teraz chcemy się nimi podzielić z innymi. To również ważna dla nas forma wsparcia Domu Notre Dame w trudnym czasie epidemii.
W sam raz na świąteczne prezenty. Agata Combik /Foto GośćPierniczki przypominają małe, misternie zdobione dzieła sztuki. – Mamy bardzo utalentowane siostry. Pierniki wykonywane są z paniami z personelu; ich przygotowanie to też okazja, by razem spędzić czas – mówi pani Agnieszka.
To nie wszystko. Oprócz pierników w klasztorze będzie można nabyć domowej roboty ciasta na święta: piernik z marmoladą, sernik z brzoskwiniami lub rodzynkami oraz orzechowiec – ciasta wypiekane od początku istnienia Kawiarenki św. Jadwigi, bardzo popularne wśród jej gości.
Zapisy na ciasta przyjmowane są do 11 grudnia, pod tel. 509 265 098 Odbiór wypieków będzie możliwy 22 grudnia od 15.00 do 18.00. Pierniki są rozprowadzane cały czas, do 22 grudnia włącznie. Brama Domu Notre Dame otwarta jest od 10.00 do 17.00; można dzwonić także wcześniej i później. Szczegóły TUTAJ
Zwiedzanie reliktów dawnego Zamku Piastów Śląskich jest na razie wstrzymane, ale i tu na horyzoncie szykuje się powiększenie turystycznej oferty. – 90 proc. wykopu archeologicznego zostało oczyszczone – wyjaśnia A. Kłonowska. – Są plany zadaszenia odsłoniętych pozostałości zamku – zapewne w perspektywie 2-3 lat – i powiększenia przestrzeni dla zwiedzających. Po przebiciu ściany budynku, z piwnic będzie można przejść ścieżką turystyczną „Szlak Piastów Śląskich” do zadaszonej części na zewnątrz.