Nowy numer 11/2024 Archiwum

Muzeum Narodowe we Wrocławiu z wyższą rangą

W 50. rocznicę nadania nazwy Muzeum Narodowemu we Wrocławiu wicepremier Piotr Gliński oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podpisali list intencyjny o przekształceniu.

Od 2022 roku muzeum stanie się państwową instytucją kultury, samodzielnie prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczas prowadzona była przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego wraz z ministerstwem.

Oba podmioty zdecydowały jednak, że ze względu na dotychczasowe osiągnięcia oraz wyjątkowo cenne zbiory, Muzeum Narodowe we Wrocławiu powinno zostać podniesione do rangi instytucji prowadzonej przez MKiDN. Podobny status mają Muzea Narodowe w Warszawie i w Krakowie.

Co w praktyce oznacza ta zmiana? Jak podaje ministerstwo:

Podniesienie Muzeum do rangi instytucji państwowej przyczyni się do wzbogacenia zbiorów oraz oferty kulturalnej muzeum z jednoczesnym poszerzeniem realizowanych programów badawczych, dokumentacyjnych i wydawniczych, a tym samym również do promocji dziedzictwa Dolnego Śląska w kraju i za granicą.

Oprócz podniesienia prestiżu i renomy zmiana wiąże się także z przeznaczaniem większych nakładów finansowych, które pozwolą rozwijać placówkę i rozszerzyć jej możliwości nie tylko na potrzeby regionalne, ale teraz także ogólnokrajowej

- 21 listopada 2020 r. mija równo 50 lat od dnia, w którym Muzeum Śląskie we Wrocławiu uzyskało zaszczytny tytuł Muzeum Narodowego. To półwiecze to okres konsekwentnego rozwoju tej jakże ważnej dla kraju, regionu i miasta instytucji kulturalnej. To czas, w którym powstały nowe jego oddziały (Muzeum „Panorama Racławicka” i Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej), rozbudowana została o bezcenne dzieła sztuki jego kolekcja, odwiedziło ją kilkadziesiąt milionów gości i pracowało wiele tysięcy osób. Miejsce wyjątkowe na mapie kulturalnej, które stało się naszym wspólnym powodem do dumy. Z zasługami poprzedników, z poświęceniem dzisiejszych pracowników i z bogactwem planów na przyszłość stajemy przed kolejnym wyzwaniem - mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor wrocławskiego muzeum

Podkreśla, że awans instytucji to dla wszystkich pracowników zaszczyt, honor i powód do wielkiej wdzięczności.

 


Muzeum Narodowe we Wrocławiu - jedno z najważniejszych polskich muzeów, znane głównie z niezwykle cennego zbioru sztuki średniowiecznej oraz unikatowej, najciekawszej w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej. W zbiorach, które w sumie liczą prawie 200 tysięcy obiektów, znajdują się dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, rzeźby, ceramika, szkło, wyroby rzemiosła artystycznego. Do najcenniejszych dzieł z epoki średniowiecza należą rzeźba tronującej Marii na lwach z XIV wieku czy wykonana ze złoconego srebra Herma relikwiarzowa świętej Doroty.

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej składa się z 20 tysięcy eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne od malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, szkła, ceramiki, fotografii aż do environment, projektów konceptualnych i dokumentacji happeningów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy