Święta Bożego Narodzenia to czas nadziei, jednak dla setek samotnych seniorów od lat to jedne z najsmutniejszych dni w roku. Masz moc, aby to zmienić. Rusza wielka zbiórka w ramach kampanii "Podaruj Wigilię".
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od kilkunastu lat pomaga seniorom w Polsce.
Codzienny kontakt, rozmowa telefoniczna, wsparcie emocjonalne, wycieczki, odwiedziny, wspólne kolacje to tylko niektóre z wielu podejmowanych inicjatyw.
– Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wspiera swoich podopiecznych cały rok, ale Święta to szczególny czas. Tradycją stały się już nasze świąteczne spotkania, które gromadziły przy wspólnych stołach setki naszych podopiecznych i towarzyszących im wolontariuszy. Było jak w rodzinie. Niestety, w tym roku świąteczne plany przygotowane z myślą o naszych seniorach musiały ulec zmianie – opowiada Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
– Nie możemy przecież pozwolić, by przez trudności związane z pandemią ci starsi ludzie czuli się jeszcze bardziej wykluczeni – dodaje. – Dlatego planujemy, że do każdego z nich dotrzemy z wigilijnym posiłkiem, podarunkiem i świąteczną ozdobą. Mamy też dla seniorów jeszcze jedną niespodziankę. Dzięki wolontariuszom postaramy się umożliwić im spotkania online z innymi seniorami i wolontariuszami, by mogli złożyć sobie życzenia i wspólnie pokolędować. Dodam, że to nie ostatnia z niespodzianek, jaką dla nich w tym świątecznym czasie planujemy.
Pomaganie jest proste!
Koszt kolacji wigilijnej wraz z upominkiem i świąteczną ozdobą dla jednego seniora to 50 zł. Wystarczy wejść na stronię zbiórki: www.podarujwigilie.pl, aby wesprzeć świąteczną akcję Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Każda, nawet najmniejsza wpłata ma ogromne znaczenie.
Aby pomóc samotnym seniorom, możesz także:
W tym roku ze względów bezpieczeństwa Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rezygnowało z dużego świątecznego spotkania seniorów na rzecz kameralnych wizyt w domach podopiecznych. W odwiedzinach mogą uczestniczyć jedynie osoby zdrowe, u których nie występują żadne niepokojące objawy. Stowarzyszenie przygotowało szczegółowe zasady organizacji spotkań, które obowiązują bez wyjątku wszystkich uczestników, oraz zapewnia środki ochrony indywidualnej dla podopiecznych, wolontariuszy i pracowników.
Więcej informacji udziela: Sebastian Madej, tel. 731 102 062, wroclaw@malibracia.org.pl
*
Co byś zrobił, gdybyś był niewidzialny?
Zobacz film pt. „Moc niewidzialności”, który ukazuje świat z perspektywy podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich i zachęca do pomocy seniorom:
Niewidzialność, zwłaszcza dla dzieci czy młodych osób, może wydawać się czymś niesamowitym i dawać nieograniczone możliwości. A co jeśli naprawdę przez wiele dni, a nawet lat nikt by Cię nie dostrzegał? Nie interesował się Twoimi potrzebami? Niestety, dla tysięcy seniorów to smutna codzienność. – „Samotność sprawia, że znikamy... Stajemy się niewidzialni. Od lat Święta nie są już dla mnie tak radosne, jak kiedyś. Dzieci wyjechały, a męża już nie ma. Boże Narodzenie jest coraz smutniejsze…” – takie słowa usłyszałam od jednej z naszych podopiecznych – mówi Joanna Milczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Seniorzy od lat zamknięci w czterech ścianach żyją po cichu i skromnie, tak, by nikomu nie przeszkadzać. W tym roku jest im jeszcze trudniej – w mediach słyszą, żeby nie wychodzić z domu, a tzw. godziny dla seniorów stały się powodem do hejtu. Dla wielu starszych ludzi wyjście do sklepu to często jedyna możliwa interakcja z żywym człowiekiem i możliwość usłyszenia zwyczajnego „dzień dobry”. Tragiczne jest to, że ich obecność na ulicach i w sklepach przeszkadza tak wielu osobom, zwłaszcza teraz, przed samymi Świętami…