Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pieśni pątników i wyzwania czasów pandemii. Listopadowy Wieczór Tumski

Odbędzie się w niedzielę 29 listopada - po raz pierwszy wyłącznie w formule online, na kanale YouTube wrocławskiej parafii katedralnej. Transmisja rozpocznie się o 19.30, bezpośrednio po wieczornej Mszy św.

Spotkanie otworzy refleksja red. Karola Białkowskiego, kierownika wrocławskiego oddziału "Gościa Niedzielnego", zatytułowana "Wyzn(w)ania praktyka, czyli o wierze i życiu w pandemii".

W części muzycznej usłyszymy koncert znakomitych krakowskich artystów zatytułowany "Pieśni pątników. W drodze do Świętej Góry". Wystąpią: Katarzyna Wiwer - sopran, Irena Czubek-Davidson - harfa i Paweł Solecki - śpiew, flety, instrumenty perkusyjne.

Usłyszymy pieśni, które uwiecznione zostały w manuskryptach pochodzących z najstarszych miejsc odwiedzanych przez pątników, jak Góra Monserrat czy Santiago de Compostela. Zasmakujemy w fascynującym klimacie żywych od wieków tradycji pielgrzymowania do świętych miejsc i związanych z tym rytuałów oraz pieśni.

Program koncertu, przygotowanego przez śpiewaczkę Katarzynę Wiwer wraz harfistką Ireną Czubek-Davidson, zawiera pieśni nawiązujące do kultu maryjnego, a także do innych tradycji związanych z miejscami, gdzie docierali pątnicy lub z miejscami i tradycjami, które napotykali po drodze.

Wyruszymy z Santiago de Compostela, odwiedzimy także świętą górę Monserrat, klasztor św. Hildegardy z Bingen, Kalwarię Zebrzydowską i inne sanktuaria. W programie znajdziemy cały wybór starych pieśni - od tzw. Czerwonej Księgi (Llibre Vermell) z Góry Monserrat, poprzez utwory św. Hildegardy z Bingen, aż po pieśni tradycyjne, również polskie, pochodzące z sanktuariów maryjnych. Usłyszymy je zarówno w brzmieniu oryginalnym, jak i w opracowaniach kompozytorów współczesnych (m.in. B. Britten, J. Rutter).

Program koncertu:

Exultet celi curia Benedicamus S. Jacobi (Codex Calixtinus, ok. 1160-1180)

Llibre Vermell (Montserrat, ok. 1399)

Stella splendens

Polorum regina

John Rutter (ur.1945) (ze zbioru Dancing day)

  • Preludium
  • Angelus ad virginem (opracowanie pieśni z XIV wieku)

Benjamin Britten (1913 -1976)

  • Preludium
  • That yonge child  (ze  zbioru  A Ceremony Of Carols, Op.28)

Śpiewa ci słowiczek na rajskim dworze - pieśń pielgrzymów z Kalwarii Zebrzydowskiej

El noi de la Mare - tradycyjna pastorałka katalońska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama