Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czuwajmy razem

W parafii pw. Trójcy Świętej na wrocławskich Krzykach zainaugurowano Adwent wyjątkowym nabożeństwem. Wierni otrzymali mleko i miód.

Nabożeństwo inaugurujące okres adwentowy odprawił w sobotę 28 listopada wieczorem ks. Jakub Deperas, wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej. Modlitwa miała swój niepowtarzalny klimat, rozpoczęła się od wejścia procesyjnego kapłana z zapaloną świecą roratnią.

Ks. Jakub poświęcił wieniec adwentowy i zapalił jedną ze świec. Światło zostało przekazane także wiernym. Nabożeństwo obejmowało rozbudowaną liturgię słowa. Wyjątkowym momentem było błogosławieństwo pokarmów, czyli miodu i mleka, które otrzymał każdy uczestnik.

- Pan Bóg działa niespodziewanie i znienacka. Dlatego w Adwencie tak bardzo mocno wybrzmiewa to wezwanie: "Czuwajcie!". Czasownik "czuwać" w Biblii pojawia się 30 razy, z czego aż cztery w krótkim fragmencie Ewangelii przed chwilą przeczytanej. Jest wielu ludzi na tym świecie, ale nie wszyscy są uczniami Chrystusa. Oni mają swoje zainteresowania, prace, hobby, miłości, pragnienia, ale to uczniowie Jezusa są tymi, którzy trzymają klucze do Jego domu, dlatego ponoszą odpowiedzialność, mają pilnować i czuwać, kiedy Pan wróci - mówił ks. Deperas w homilii.

Podkreślił, że chrześcijanie trzymając klucze odpowiedzialności nie mogą spać, czyli w życiu nie przegapić tych momentów, w których Bóg do nich przychodzi. A Bóg przychodzi na wielu płaszczyznach i w wielu wymiarach. Zadaniem chrześcijanina jest być na tyle ostrożnym, żeby nie stracić przychodzącego Boga.

- Na czym polega fenomen dialogu bosko-ludzkiego? Bóg nigdy nie chce wejść do domu bez naszej zgody. On chce, by Jego obecność zleżała od nas, od naszej czujności. W momentach trudnych, w momentach próby człowiek ma największą skłonność, by mówić, że Boga nie ma. Ile takich stwierdzeń pojawia się dzisiaj, w dobie pandemii? - rozważał kapłan.

Zaznaczył, że Jezus mówi do nas, byśmy nie czuwali samotnie, ale z drugim człowiekiem, ze wspólnotą. Byśmy żyli wśród ludzi, którzy czuwają.

- Czuwajcie razem i razem wołajcie: "Marana tha". Amen - zakończył wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej.

W drugiej części nabożeństwa wierni modlili się podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Śpiew animowała schola Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii od 22 maja, kiedy został wprowadzony sztandar i relikwie św. Rity. Schola skupia członków oraz przyjaciół wspólnoty.

Całe nabożeństwo można obejrzeć na nagraniu poniżej:

Nabożeństwo na początek Adwentu - 28 listopada 2020
Gosc Wroclawski [live]

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama