Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jezus ma do ciebie kilka pytań

W parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu rekolekcje adwentowe w dniach 13-16 grudnia wygłosi biblista ks. dr Ryszard Kempiak SDB. Czego możemy się spodziewać? Salezjanin zdradza czytelnikom "Gościa".

Z całą pewnością motywem przewodnim będzie zasadnicza myśl Adwentu czyli przygotowanie na spotkanie z Chrystusem, nie tylko to w czasie świąt, ale chodzi o perspektywę powtórnego przyjścia Jezusa. Drugi aspekt rekolekcji jest biblijny.

- Chciałbym, żeby księga Pisma Świętego była w centrum. Przywiozę ze sobą dużą Biblię formatu A4 i w niedzielę na każdej Eucharystii odbędzie się jej uroczyste wniesienie. Nie chodzi o przedmiot, bo Biblia to nie coś, tylko Ktoś, kogo warto posłuchać. Zaraz po pozdrowieniu w czasie Eucharystii zwrócę się do Boga obecnego w znaku Pisma Świętego. Czynię to za pomocą "Hymnu do Biblii" autorstwa Romana Brandstaettera – człowieka, który biblię kochał - opowiada ks. dr Ryszard Kempiak.

Podkreśla, że w Biblii można odnaleźć niesamowite bogactwo czytając ją przez pryzmat pytań, które Bóg w Starym Testamencie, a Jezus w Nowym Testamencie zadaje człowiekowi. Okazuje się, że tych pytań jest bardzo wiele. Przecież pierwsza odezwa Boga w Biblii to właśnie pytanie: "Adamie, gdzie jesteś?".

- Rozpoczynając nowy rok liturgiczny sięgamy do Ewangelii według św. Marka. Ona będzie nam towarzyszyć przez najbliższy czas jako słowo przewodnie. W tej najkrótszej i najstarszej Ewangelii znajduje się aż 67 pytań! A więc tych pytań starczyłoby na kilka serii rekolekcji. Dlatego jedne nie są podobne do drugich - zapowiada salezjanin-rekolekcjonista.

Jak dodaje, Jezus ma do każdego z nas kilka pytań. Współczesny człowiek jest wrażliwy na punkcie swojej wolności i może pomyśli: "jakim prawem Jezus zadaje pytania". 

- A Mesjasz robi to w trosce o mnie, o moją wieczność. Każdego dnia rekolekcji wywołam jakieś inne pytanie. W drodze przygotowania na spotkanie z Panem chciałbym, żeby pomogły nam Jezusowe pytania. W czasie rekolekcji padnie kilka, może kilkanaście pytań. Wszystkie w perspektywie pomocy nam w dojściu do zbawienia - mówi ks. dr Kempiak.

Na drugiej stronie przedstawiamy dokładny plan rekolekcji.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama