Nowy numer 3/2021 Archiwum

Roraty harcerskie we Wrocławiu ze śniadaniem na wynos

Rusza kolejna edycja rorat harcerskich przy duszpasterstwie "Maciejówka". Wszyscy harcerze niech czują się zaproszeni. W końcu Adwent przebiega pod hasłem "Czuwaj!".

Msza święta roratnia dla harcerzy będzie odprawiana w każdy czwartek o godzinie 6.30 w kościele rektoralnym św. Macieja na pl. Nankiera we Wrocławiu. To już kilkuletnia tradycja.

- Zapraszamy wszystkich ze środowiska harcerskiego, nie tylko ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Oczywiście modlitwa będzie przeprowadzona z zachowaniem rygorów sanitarnych ze względu na pandemię koronawirusa - mówi organizator rorat ks. Adam Kwaśniewski, kapelan ZHR w archidiecezji wrocławskiej.

Po Mszy świętej każdy uczestnik zostanie poczęstowany śniadaniem, ze względu na epidemię koronawirusa - posiłek, który w zeszłych latach spożywano w Sali u Wujka w CODA Maciejówka, będzie wydawany na wynos.

Dla tych, którym nie uda się dotrzeć na roraty osobiście, przeprowadzona zostanie transmisja na żywo na profilu Facebook duszpasterstwa ZHR okręgu dolnośląskiego.

Skąd pomysł na organizację Mszy świętych roratnich specjalnie dla harcerzy?

- W ZHR autonomia drużyn jest bardzo duża. Każda jednostka układa sobie sama plan działania i imprez. Organizacja dużych wydarzeń z udziałem wszystkich często mija się z celem, bo drużyny i tak mają wypełnione kalendarze swoimi działaniami, więc nie mają czasu na dodatkowe pomysły do realizacji. Szukaliśmy jednak formy zaistnienia duszpasterstwa harcerskiego. By ten element religijny był obecny poza przywiązaniem drużyn do swoich parafii. Chodziło o element, który wszystkich jednoczy. Doszliśmy do wniosku, że dobrym pomysłem będą roraty  - mówi ks. Adam Kwaśniewski.

Kapelan podkreśla, że czas Adwentu dobrze współgra z filozofią harcerską choćby przez postawę czuwania. Hasło "czuwaj" przewija się w okresie przed Bożym Narodzeniem kilka razy. Poza tym harcerze, podobnie jak pasterze, którym objawił się anioł podczas Bożego Narodzenia, siedzą przy ognisku. A zatem klimat harcerski pasuje do adwentowego oczekiwania. Od wielu lat we Wrocławiu organizowana jest także pasterka harcerska.

Ze względu na ograniczenie liczby osób w Kościołach, organizatorzy chcieliby się dowiedzieć, ile osób planuje udział we wspólnej porannej modlitwie, dlatego zachęcają do wejścia w wydarzenie na Facebooku i kliknięcie "wezmę udział". Jest możliwość dołączenia do służby liturgicznej, a także do pomocy przy przygotowaniu śniadania lub transmisji internetowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama