Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dyspensa na koniec Adwentu i okres Bożego Narodzenia

Metropolita wrocławski udzielił dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. od III Niedzieli Adwentu (13 grudnia 2020 r.) do Niedzieli Chrztu Pańskiego włącznie (10 stycznia 2021 r.). Wierni archidiecezji wrocławskiej oraz wszyscy przebywający w tym czasie na jej terenie w niedzielę i święta będą mogli pozostać w domach bez popełnienia grzechu.

W dekrecie, który został opublikowany na stronie archidiecezji wrocławskiej czytamy, że pasterz Kościoła wrocławskiego prosi, aby osoby korzystające z dyspensy „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie”.

– Zachęcam także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – dodaje arcybiskup, dziękując proboszczom i wikariuszom za przygotowanie transmisji nabożeństw.

Arcybiskup zapewnia o swojej modlitwie, szczególnie w intencji tych, którzy w czasie epidemii służą bliźnim swoją pracą i wspierają potrzebujących pomocy. „Niech ten szczególny czas Adwentu i Okres Bożego Narodzenia będzie czasem umacniania ufności wobec Boga, który z miłości do nas stał się człowiekiem” – kończy swój dekret abp Kupny.

Zapytany o powód wydania dyspensy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego tłumaczy: – W wielu parafiach od trzeciej niedzieli adwentu organizowane są rekolekcje, co może sprawiać wrażenie presji obowiązku uczestnictwa w tej formie przygotowania się do świąt. Poza tym wielu ludzi nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez pasterki, czując jednocześnie obawę przed zarażeniem się koronawirusem. Żeby nie narażać nikogo na konflikt sumienia arcybiskup postanowił wyraźnie dać do zrozumienia, że pozostając w domach i chroniąc przed zarażeniem siebie i swoich najbliższych nie popełniamy grzechu ciężkiego.

Ks. Kowalski dodaje przy tym, że w okresie świątecznym mogą na terenie naszej diecezji przebywać osoby, które na co dzień mieszkają w diecezjach, gdzie takie dyspensy obowiązują. – Nie chcemy, by byli narażeni na wątpliwości i wyrzuty sumienia przebywając na Dolnym Śląsku – tłumaczy rzecznik arcybiskupa, dodając, że dyspensa nie oznacza zakazu uczestnictwa we Mszy św. – Nasze kościoły pozostaną otwarte dla wiernych, którzy będą chcieli się w nich modlić, a wszystkie nabożeństwa będą odbywały się z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa – puentuje ks. Kowalski.

Kliknij i czytaj cały dokument.

Już dziś polecamy nasze transmisje z katedry wrocławskiej. Będzie można je znaleźć na www.wroclaw.gosc.pl oraz na naszym kanale na YouTube (Gosc Wroclawski Live) oraz profilu na Facebooku. Zapraszamy do subskrypcji i polubienia.

  • Msza św. w niedzielę, 13 grudnia o 10.00, Msza św. w niedzielę, 20 grudnia o 10.00,
  • Msza św. "Pasterka", w nocy 24/25 grudnia (00.00),
  • Msza św. w Uroczystość Bożego Narodzenia (pierwszy dzień świąt), 25 grudnia o 10.00,
  • Msza św. w Uroczystość Bożego Narodzenia (drugi dzień świąt), 26 grudnia o 10.00,
  • Msza św. w Niedzielę Świętej Rodziny, 27 grudnia o 10.00,
  • Msza św. w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Nowy Rok), 1 stycznia o 10.00,
  • Msza św. w niedzielę, 3 stycznia o 10.00,
  • Msza św. w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia o 10.00,
  • Msza św. w Niedzielę Chrztu Pańskiego, 10 stycznia o 10.00.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama