Nowy numer 2/2021 Archiwum

Czy ksiądz będzie chodził po kolędzie w pandemii?

Wrocławska kuria wydała specjalny komunikat dotyczący tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Pozostawia on pewną swobodę parafiom, sugerując parę propozycji.

Ksiądz Arkadiusz Krziżok z wydziału duszpasterskiego wrocławskiej kurii informuje, że aktualna sytuacja epidemiczna nakłada na społeczeństwo wiele ograniczeń i tym samym uniemożliwia przeprowadzenie odwiedzin duszpasterskich w ściśle tradycyjnej formie, jak było to dotychczas.

Podkreśla także, ze sytuacja epidemiczna zmienia się bardzo dynamicznie. Trudno jest więc określić jakieś sztywne zasady przeprowadzenia wizyt duszpasterskich.

Niejednorodność parafii w naszej Archidiecezji (mniejsze i większe, miejskie i wiejskie itp) stwarza różne formy kontaktu duszpasterza z parafianami w ramach odwiedzin duszpasterskich. Z tych powodów decyzję o przeprowadzeniu odwiedzin duszpasterskich – kolędy, o jej czasie i formie, pozostawia się decyzji księży proboszczów, zgodnie z roztropnością duszpasterską oraz poszanowaniem wszystkich obowiązujących aktualnie przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa w stanie epidemii.

- podaje w specjalnym komunikacie dyrektor wydziału duszpasterskiego.

I proponuje kilka rozwiązań.

  •  rozłożyć „kolędę” w czasie lub przenieść na inny czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne
  •  ograniczyć się wyłącznie do błogosławienia tych domów i rodzin, które zaproszą duszpasterza
  • ograniczyć się wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy
  •  można zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach, na Mszę św. dedykowaną dla konkretnej części parafii. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być wtedy modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian (np. z danej ulicy/ulic). Podczas liturgii można wygłosić okolicznościową homilię, odmówić modlitwę błogosławieństwa nad mieszkańcami; można wtedy poświęcić wodę, którą przynieśli wierni na Mszę i zaniosą ją do swoich domów; można rozdać okolicznościowy obrazek lub folder/gazetkę parafialną.

Niech ta nowa sytuacja wywołana epidemią, będzie dla nas wyzwaniem i szansą, by zachować ciągłość duszpasterstwa i ewangelizacji

- kończy komunikat ks. Krziżok.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama