Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ostatnie wieczory przed Bożym Narodzeniem mogą być wyjątkowe

To nietypowa propozycja formacyjna dla małżeństw. Brakuje ci w tym roku rekolekcji adwentowych? Przeżyj tydzień duchowo wokół Wielkich Antyfon pod hasłem "Przyjdę jutro".

Od 17 do 23 grudnia Kościół podczas nieszporów do hymnu Magnificat śpiewa antyfony adwentowe, nazywane także wielkimi antyfonami. Są one wezwaniem do poszczególnych tytułów, jakie tradycja biblijna przypisuje osobie Chrystusa.

- Antyfony wyznaczają drugi etap Adwentu. Ten pierwszy przygotowuje nas do paruzji, czyli przyjścia Jezusa na końcu czasów, zaś drugi już bezpośrednio wprowadza nas w Boże Narodzenie. Jednak kiedy my słyszymy o przygotowaniu do Bożego Narodzenia, często mamy na myśli gotowanie i sprzątanie. A warto przygotować najpierw nasze serce. Zakupy i wypieki mogą nam oczywiście przypominać, że święta są radością, ale to, co dzieje się na zewnątrz, ma być owocem tego, co wydarzy się w środku, w sercu - tłumaczy ks. Marcin Sternal.

Zaprasza wobec tego wszystkie chętne małżeństwa do niezwykłych wieczorów modlitewnych przez internet. Od 17 do 23 grudnia codziennie o godzinie 21 przez platformę ZOOM chętni będą łączyć się na modlitwie nieszporami. Następnie wprowadzenie liturgiczne wygłosi ks. Marcin Sternal, a po nim wprowadzenie rodzinne przedstawi małżeństwo Ruchu Światło-Życie: Marta i Rafał Zawiertowie.

- Zapraszamy szczególnie małżeństwa z Ruchu Światło-Życie, ale jesteśmy otwarci na wszystkich. Niech to będzie nasza forma przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia, może nieco inna niż ta, którą na co dzień spotykamy w wirtualnym świecie. Oczywiście tam mamy do dyspozycji wiele konferencji, kazań czy materiałów formacyjnych, i to bardzo dobrze, ale my chcemy zaprosić do spotkania na żywo o konkretnej godzinie. Będziemy widzieć się w kamerach i razem się modlić. To jednak co innego niż oglądanie filmu w serwisie YouTube. Podejmujemy pewne zobowiązanie, które mobilizuje - mówi Rafał Zawierta.

Wielkie antyfony nie są zbyt popularne, mimo że to jeden z charakterystyczniejszych elementów Adwentu.

- Będziemy je analizować. Ksiądz Marcin od strony duszpasterskiej, my - małżeńskiej. Omówimy, co dana antyfona nam przekazuje, odnosząc ją do historii zbawienia - zapowiada Rafał Zawierta. 

Warto przypomnieć ciekawostkę związaną z antyfonami adwentowymi. W języku łacińskim pierwsze litery wezwań z antyfon, ułożone od tyłu tworzą zdanie: "Ero cras", które oznacza: "Przyjdę jutro". Stąd też temat główny cyklu siedmiu spotkań wieczornych. Obowiązują na nie zapisy przez specjalny formularz do 16 grudnia.

- To dni wyjątkowe w liturgii Kościoła, które mają przygotować nasze serca, nasze domy, nasze rodziny, a co za tym idzie - nasze relacje - aby móc zbudować tę najpiękniejszą relację - z przychodzącym na świat Jezusem - podsumowują organizatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama