Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał najnowsze dane dotyczące religijności Polaków. Z tych tabel i słupków można wiele wyczytać o archidiecezji wrocławskiej.
Wszystkie statystyki dotyczą roku 2019. W archidiecezji wrocławskiej działa 297 parafii, w tym aż 35 zakonnych. To jeden z najwyższych odsetków w Polsce pod tym względem. Liczba księży wynosi 659, z czego 594 posługuje duszpastersko w parafiach.
Wciąż mamy w skali kraju wysoki przelicznik alumnów w stosunku do liczby kapłanów. Wynosi on 10 i jest trzeci w kraju (za archidiecezją warszawską i diecezją toruńską).
W archidiecezji wrocławskiej w 2019 roku udzielono ponad 1000 chrztów mniej niż w 2018, natomiast prawie 2000 więcej osób przyjęło sakrament bierzmowania. Co do zawieranych małżeństw było ich o niespełna 500 mniej.
Jeśli chodzi o liczbę dominicantes (odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych) i communicantes (odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby wiernych) - jesteśmy poniżej średniej krajowej.
Średnia dominicantes w Polsce wynosi 36,9 proc. (ciągle spada), w archidiecezji wrocławskiej - 30,6 (tendencja spadkowa). Średnia krajowa communicantes to 16,7 proc. (tendencja spadkowa), w archidiecezji wrocławskiej - 14,7 (tendencja spadkowa).
28,7 proc. wszystkich parafii na terenie archidiecezji wrocławskiej w 2019 r. publikowało treści w formie papierowej. To także poniżej średniej krajowej.
Jeśli chodzi o treści elektroniczne, na naszym terenie publikuje je 69 proc. parafii (średnia krajowa - 72,7). Niestety, zaledwie co druga parafia posiada stronę internetową (przy średniej krajowej 62,6 proc.).
Pod względem osób objętych działaniem ośrodków adopcyjno-opiekuńczych archidiecezja wrocławska przoduje. U nas ta liczba wynosi 1200 osób. Więcej znajduje się tylko w diecezji opolskiej.