Nowy numer 2/2021 Archiwum

Świąteczny Wieczór Tumski. Prof. Jan Miodek i Spirituals Singers Band

W spotkaniu będzie można wziąć udział online 26 grudnia o 18.00. Usłyszymy wykład językoznawcy "Wokół świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku", po czym zabrzmią "kolędy świata". Link do transmisji z kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim znajdzie się na www.proarte.org.pl.

Wykład wygłosi prof. Jan Miodek – urodzony w 1946 r. w Tarnowskich Górach emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1989-2016 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego, znany z telewizyjnych programów „Ojczyzna polszczyzna”, „Prof. Miodek odpowiada”, „Słownik polsko@polski” i „Polska z Miodkiem”.

W części muzycznej usłyszymy kolędy świata w wykonaniu znakomitego wrocławskiego zespołu Spirituals Singers Band. Będzie to koncert a cappella, muzyczna podróż z kolędami po całym świecie – przy czym każdy utwór będzie śpiewany w oryginalnym języku. Muzycznie koncert utrzymany będzie w stylu jazzowym, przy zachowaniu powagi tradycji i kunsztu wokalnego, z którego słynie zespół Spirituals Singers Band.

Świąteczny Wieczór Tumski. Prof. Jan Miodek i Spirituals Singers Band   Spirituals Singers Band. Materiały prasowe

Powstał on w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, piosenek Beatlesów, a także muzyki rozrywkowej. Efektem 40-letniej działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PR w Polsce i Europie, a także dyskografia obejmująca trzynaście płyt.

Zespół wziął udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, od  „Wratislawia Cantans” po „Jazz Jamboree”; współpracował także przy realizacji spektakli muzycznych z teatrami w całej Polsce oraz dubbingu bajek dla dzieci. 

Bogaty i oryginalny repertuar zespołu pozwala usytuować go z jednej strony w kręgu muzyki popularnej, gospel i jazzu, z drugiej – w przestrzeni estrad filharmonicznych, dzieł oratoryjno-kantatowych, jakie zostały stworzone z myślą o zespole (jak „Missa Gospel‘s”, „Jutrznia Gospel’s", „Madonny Jan Pawła II” czy „Litanie do Polskich Świętych”).

Za dokonania artystyczne członkowie zespołu zostali odznaczeni Krzyżami Zasługi, uhonorowani wieloma nagrodami w kategorii jazzu, muzyki chrześcijańskiej i popularyzacji gospel w naszym kraju.

Nowe projekty zespołu to zmierzenie się z pieśniami Czesława Niemena (koncert „Niemen inaczej”), koncert- spektakl „Opowieści Krasnala Szomola” (który towarzyszył umieszczeniu miniatury założyciela zespołu, czyli Wrocławskiego Krasnala Szomola, pod Narodowym Forum Muzyki), wydanie albumu CD pt. „OKU-LA-LA-RY” do wierszy J. Tuwima, z muzyką W. Szomańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama