Choć nie odbył się w tym roku w Brzegu barwny Orszak Trzech Króli, Mędrcy przybyli do kościoła w czasie Mszy św., składając hołd Dzieciątku. Eucharystię poprzedziło wspólne kolędowanie.
Ksiądz Marcin Sternal zauważył w homilii, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest starsza niż obchody Bożego Narodzenia. Chrześcijanie świętowali Epifanię już w III wieku.
Zobacz zdjęcia:
- 25 grudnia koncentrujemy się na człowieczeństwie Jezusa, a dzisiejszy dzień, choć wraca do szopki, ukazuje Jego Bóstwo. Dziś świętujemy, że narodził się Bóg! - mówił. Przypomniał słowa Benedykta XVI, wypowiedziane w Kolonii, gdzie znajdują się relikwie Trzech Króli. Papież wskazał wtedy na ich specyficzną cechę - potrafili odczytać znaki czasu.
- W czym możemy naśladować Mędrców? Nie możemy dziś wyruszyć w daleką drogę, na pielgrzymkę; nie możemy nawet wyjść z orszakiem. Chyba najbardziej możemy ich naśladować w tym, co uczynili, gdy znaleźli się przy Jezusie: ofiarowali Mu dary - stwierdził ks. Sternal.
Zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie złożonych darów: kadzidło to znak modlitwy; mirra, która służyła do namaszczania ciała, czyniąc je elastycznym, krzepkim, mówi o ofiarowaniu Bogu swoich sil, talentów. Złoto symbolizuje wszystko, co posiadamy. Dziś mamy okazję, by zastanowić się, jak można wykorzystać swoją własność dla dobra Bożych spraw. Nie chodzi tu tylko o dzieła charytatywne, ale o ewangelizację, która także wymaga nakładu środków finansowych, choćby związanych z wznoszeniem kościołów czy drukiem Pisma Świętego. To 6 stycznia obchodzony jest Dzień Misyjny. Złożone z tej okazji ofiary służą dziełu głoszenia Ewangelii.
Wszyscy uczestnicy Mszy św. mogli skorzystać z koron królewskich, śpiewników. Współorganizatorem obchodów była Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Tomasza z Akwinu w Brzegu.