Nowy numer 8/2021 Archiwum

Zmarł Szczepan Siekierka - patriota, żołnierz AK, świadek historii

Działacz kresowy, żołnierz Armii Krajowej, prezes i współzałożyciel Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów przeżył 92 lata.

Szczepan Siekierka wraz ze stowarzyszeniem wytrwale i niestrudzenie dokumentował oraz upamiętniał przez lata tragiczny los Polaków, którzy w latach 1943–45 padli ofiarą ludobójstwa popełnionego przez OUN i UPA na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. Był członkiem samoobrony broniącej Polaków przed napaścią ukraińskich nacjonalistów.

Jednym z jego celów było postawienie we Wrocławiu pomnika-mauzoleum upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej, który udało się odsłonić w 1999 roku na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Współredagował czasopismo historyczne "Na Rubieży". 

Podkreślał, że stowarzyszenie zostało założone z misją pojednania i pokuty i spełniło swoją rolę. Zebrało ponad 20 tys. relacji świadków, którzy przeżyli na Kresach straszną Golgotę. Na tej podstawie wydało kilka tomów zbiorowej dokumentacji. Większość została potwierdzona przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama