Nowy numer 8/2021 Archiwum

Pomoc na kółkach. Streetbus we Wrocławiu

Specjalny bus MPK rozwozi po mieście ciepłe posiłki. Skorzystać może każdy - bez rejestrowania się czy specjalnych zapisów. Możesz przyjść, możesz podpowiedzieć innym. Sprawdź trasę.

Pojazd odjeżdża codziennie po 20.00 z przystanku na ul. Sieradzkiej. Później zatrzymuje się przy Centrum Historii "Zajezdnia", na przystanku "Katedra", na Suchej, a trasę kończy na Gajowickiej. Streetbus zatrzymuje się również w sześciu przystankach "na życzenie".

Pomoc na kółkach. Streetbus we Wrocławiu   Trasa streetbusa. Materiały prasowe

- Osobom w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza doświadczającym bezdomności, zjedzenie ciepłego posiłku może dosłownie uratować życie. Zwłaszcza w śnieżne, mroźne dni, jakich doświadczyliśmy ostatnio - mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. - Żeby skorzystać ze Streetbusa, nie trzeba się nigdzie rejestrować. Żeby otrzymać rozgrzewający posiłek, wystarczy po prostu przyjść na jeden z przystanków - dodaje.

Sytuacja osób, które pozostają bez dachu nad głową, w okresie trwającej pandemii jest szczególnie trudna. Nie działają choćby restauracje, które niegdyś przekazywały nieodpłatnie część jedzenia potrzebującym. Instytucje udzielające specjalistycznej pomocy, np. noclegownie, pracują natomiast w reżimie epidemicznym, co często oznacza, że są w stanie pomóc mniejszej liczbie potrzebujących niż zazwyczaj. Streetbus wspiera jednak także te osoby, które mają gdzie mieszkać, ale są w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej.

Pomoc na kółkach. Streetbus we Wrocławiu   Każdy może skorzystać w pomocy. Materiały prasowe

- Dorabiałem ostatnio jako stróż, ale jak przyszła pandemia, to firma się ze mną pożegnała - opowiada czekając na ciepłą grochówkę ze Streetbusa pan Stanisław. - Dobrze, że taki autobus kursuje po mieście i pojawia się na przystanku, do którego mam niedaleko. Dzięki temu nie muszę jechać pół godziny do jadłodajni po obiad - podkreśla.

Streetbus działa od stycznia 2019 roku i mimo epidemii koronawirusa nie zaprzestał kursowania. Wręcz przeciwnie - jego funkcjonowanie, pierwotnie zaplanowane wyłącznie na najzimniejsze miesiące, w związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem zostało przedłużone aż do sierpnia. Obecny sezon pomocowego busa MPK zaczął się pod koniec października 2020 roku, potrwa co najmniej do kwietnia.

Pomoc na kółkach. Streetbus we Wrocławiu   Wystarczy przyjść o odpowiedniej porze na przystanek. Materiały prasowe

Streetbus to wspólna akcja Wydziału Partycypacji Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej MPK i organizacji pozarządowych, jak Fundacja Homo Sacer i Fundacja Szerszy Krąg.

Bardzo zaangażowane w mobilną pomoc jest od początku środowisko osób związanych z MiserArt - Strefa Kreatywna w Labiryncie Wykluczenia, która działa w podwórzu przy ul. Cybulskiego 35 we Wrocławiu. Powstała w ramach działalności Fundacji Homo Sacer i Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

W działania wokół Streetbusa włączają się także m.in. osoby ze Stowarzyszenia "Misja Dworcowa" im. ks. Jana Schneidera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama