Nowy numer 8/2021 Archiwum

Przed domem też można przyjąć księdza po kolędzie

Księża z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bagnie postanowili przeprowadzić wizytę duszpasterską mimo pandemii koronawirusa. Odwiedzają swoich parafian, ale robią to w niestandardowy sposób.

Od poniedziałku 18 stycznia duszpasterze z Bagna chodzą po kolędzie. Ludzie chętnie ich przyjmują, ale formuła spotkania została nieco zmieniona ze względu na rygory bezpieczeństwa sanitarnego. Kapłani nie wchodzą do pomieszczeń, tylko modlą się i rozmawiają z wiernymi na podwórkach przed domami.

- Na pewno frekwencja jest niższa niż normalnie, ale też wielu nas serdecznie przyjmuje. Modlimy się i rozmawiamy czasem krótszą, a czasem dłuższą chwilę. Wszystko zależy od chęci i potrzeby parafian. Na bardzo długie rozmowy umawiamy się na kolejne spotkanie - mówi ks. Grzegorz Skałecki SDS, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bagnie.

Zdarzają się rodziny, które wystawiają na zewnątrz stół, a na nim biały obrus, krzyż oraz świecie. Inni rozkładają tzw. "zestaw kolędowy" w oknie.

Nie da się ukryć, że kolędowanie na zewnątrz wymaga większego wysiłku od kapłana, który przez kilka godzin dziennie przebywa na zewnatrz.

- W poniedziałek, gdy zaczęliśmy, było naprawdę zimno, grubo poniżej zera, ale da się przeżyć. Trzeba po prostu ubrać się adekwatnie do warunków. Nie zdecydowaliśmy się na taką formę wizyty duszpasterskiej po to, żeby potem marudzić. Swoją drogą, dla zdrowia to chyba lepsze niż ciągłe przechodzenie z ciepłego do zimnego - uśmiecha się ks. Grzegorz.

Zarówno on, jak i ks. Michał Gołębiowski podjęli taką kolędę w pandemii, ponieważ nie chcieli rezygnować z wyjścia do ludzi i dotarcia także do tych, którzy rzadko, a może w ogóle nie przychodzą do kościoła.

- Wiemy, że większość parafii zaprasza na Msze święte zgodnie z ulicami, czy wioskami. U nas nie sprawdziłoby się to dobrze, dlatego mieliśmy wątpliwości. Wielu mieszkańców naszej okolicy wraca późno do domu z pracy np. z Wrocławia i różnie byłoby z motywacja pójścia na Mszę. Dlatego postanowiliśmy wyjść do wszystkich. Kto zechce, może się z nami chwilę na zewnątrz pomodlić. Oczywiście przedstawialiśmy wcześniej kalendarz kolędy na kartkach i stronie internetowej parafii - podsumowuje proboszcz z Bagna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama