Wspólna modlitwa i informacje z życia parafii, okazja do rozmowy, rodzinne zdjęcie i… nadzieja na tradycyjną wizytę duszpasterską jeszcze w tym roku - już w domach, z błogosławieństwem paschalnym. We wrocławskiej katedrze trwają Spotkania Kolędowe.
Zapewne w tym roku w każdej wspólnocie przybierają one niepowtarzalny kształt. W katedralnej parafii „kolęda” planowana jest w dwóch odsłonach.
Zobacz zdjęcia:
– Teraz, w czasie gdy zwykle trwa wizyta duszpasterska, zapraszamy mieszkańców poszczególnych ulic na Spotkania Kolędowe w katedrze – wyjaśnia proboszcz, ks. Paweł Cembrowicz. – Planujemy spotkania tak, by nie stwarzać niebezpieczeństwa związanego z przekroczeniem obowiązujących limitów. Część wiernych przychodzi do katedry, wielu łączy się z nami poprzez nasz kanał YouTube. Planujemy również odwiedziny parafian po Wielkanocy, z błogosławieństwem paschalnym. Mamy nadzieję, że wtedy już epidemia osłabnie i będzie to możliwe.
Po Mszy św. odbywa się błogosławieństwo wody przyniesionej przez wiernych – by potem mogli zanieść wodę święconą do domu, pokropić nią domy w ramach Błogosławieństwa Rodziny, modlitwy prowadzonej przez ojca lub matkę.
Tekst takiej modlitwy znajdują parafianie w specjalnym folderze, który każdy otrzymuje po Mszy św. Jest to zarazem pamiątka Spotkania Kolędowego. Broszura zawiera także słowo od proboszcza, zaproszenie do udziału w zbliżających się ważnych dla parafii wydarzeniach, informacje dotyczące możliwości pozyskiwania odpustu w Roku św. Józefa, modlitwy do Opiekuna Pana Jezusa, porządek nabożeństw w parafii katedralnej. W publikacji znalazł się także wykaz prac konserwatorskich w roku 2020 – w prezbiterium katedry, przy epitafiach oraz w kolegiacie pw. św. Krzyża (remont pokrycia dachu i prace przy elewacji prezbiterium).
Po Mszy św. każdy otrzymuje specjalny folder - zarazem pamiątkę Spotkania Kolędowego. Agata Combik /Foto Gość– Na folderze znajduje się reprodukcja obrazu z katedralnej kaplicy pw. św. Józefa (pierwsza przy zakrystii), który ukazuje ucieczkę do Egiptu – wyjaśnia ks. P. Cembrowicz. Dodaje, że jest to jeden z dwóch wizerunków św. Józefa znajdujący się w tej kaplicy. – Są to są oryginalne obrazy, które przetrwały wojnę. Wszystkie inne w bocznych kaplicach uległy zniszczeniu.
Charakterystyczny element Spotkania Kolędowego to zdjęcie, do którego wszyscy są zapraszani – rodzaj rodzinnej fotografii, ukazującej, że wspólnota parafialna to prawdziwa rodzina.
– Spotkanie Kolędowe to także okazja do rozmowy, poznania się – dodaje proboszcz. – Niedawno podeszło do mnie młode małżeństwo, które mieszka tu od kilku miesięcy. Zapytali, w czym mogą pomóc, oferując swoje umiejętności. Również inne osoby zgłaszały dyspozycyjność. To konkretne owoce naszych spotkań.
*
– Uwierzyć Jezusowi, być człowiekiem ochrzczonym to wielki zaszczyt – podkreślał ks. P. Cembrowicz w czasie jednego z ostatnich Spotkań Kolędowych. – Możemy dziś czuć pokusę, by schować się w jakiejś niszy, zatrzymując wiarę tylko dla siebie. Tymczasem jesteśmy wezwani, by być świadkiem Chrystusa – tam, gdzie żyjemy, w miejscu pracy, nauki, w parafii.
Proboszcz zaprasza już teraz na rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi od 17 do 21 lutego w katedrze ks. Stanisław Zając – moderator programu posoborowej odnowy parafii Mondo Migliore z archidiecezji lubelskiej. W czerwcu z kolei (od 6 do 13) odbędą się w parafii katedralnej misje, prowadzone przez ks. Krzysztofa Herbuta, diecezjalnego duszpasterza Odnowy w Duchu Świętym diecezji świdnickiej.
– Pojawiła się myśl, by tu, na Ostrowie Tumskim, powstało miejsce, gdzie będzie można adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie dzień i noc – dodał ks. Paweł Cembrowicz. – Ważne jest miejsce, ale i osoby gotowe do trwania na adoracji. Powierzam tę sprawę waszej uwadze i waszej modlitwie.
To sprawa ważna nie tylko dla okolicznych mieszkańców.
Na okładce folderu zobaczymy reprodukcję obrazu z katedralnej kaplicy pw. św. Józefa. Agata Combik /Foto Gość