Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Ponad Granicami" - nowy kwartalnik o Kresach Wschodnich i Polakach za granicą

Dobry papier, dobre barwy i dobre treści. Członkowie Stowarzyszenia "Odra-Niemen" w swoim nowym czasopiśmie pokazują koloryt życia Polaków za granicami ojczyzny. Na Kresach Wschodnich, ale nie tylko. Historie, zwyczaje, ciekawe osoby.

W styczniu ukazał się pierwszy numer kwartalnika wydawanego przez stowarzyszenie Odra–Niemen pt. „Poza Granicami”. Czasopismo, o sporym nakładzie 5 tys. egzemplarzy, tworzy płynna grupa autorów z Polski, ale także z Polonii.

Dystrybucja obejmie nie tylko nasz kraj. Bezpłatny kwartalnik trafi na Litwę, Łotwę, Białoruś, Ukrainę, do Rumunii, Mołdawii, a także na Zachód - do Wielkiej Brytanii.

- Do tej pory tzw. media polonijne pokazywały bieżące wydarzenia z życia Polaków za granicami ojczyzny, a my chcemy zaprezentować coś więcej. Ich historie życia, zwyczaje, interesujące osobowości, ich mocne strony, ale także słabości. Przybliżymy klimat i nastrój życia środowisk polonijnych. To 40 stron porządnego wydawnictwa. Pierwszy numer jest do odebrania w naszej siedzibie przy ul. Zelwerowicza 16/3 we Wrocławiu - zachęca Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes Odry–Niemen.

Pismo jest finansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030, dlatego czytelnicy na razie otrzymują je bezpłatnie.

- Nie wprowadziliśmy sprzedaży, żeby nie tworzyć przede wszystkim bariery dla Polaków żyjących za naszą wschodnią granicą, którzy często nie są w najlepszej kondycji finansowej - mówi Bolesław Bezek, redaktor naczelny "Ponad Granicami".

Chciałby, żeby gazeta stanowiła pomost integrujący Polaków w różnych krajach, nie tylko tych z terenów Kresów dawnej Rzeczypospolitej, ale także tych żyjących w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w Niemczech czy nawet w Australii. 

- Na razie interesujemy się nimi tylko przy okazji wyborów, a myślę, że oni mogą nas wiele nauczyć, wielu z nich przechowało tradycje rodzinne i dokumenty z czasów przedwojennych. To niezwykle wartościowe, bo składa się na bezcenną spuściznę narodową - dodaje B. Bezek.

Co znajdziemy w pierwszym numerze? Główny materiał to wywiad z płk. Weroniką Sebastianowicz, zasłużoną polską kombatantką z Białorusi. Znajdziemy także podsumowanie 10 lat działań „Odry-Niemen” przez prezes Ilonę Gosiewską.

Autorzy zabierają nas także na Łotwę, pod granicę z Rosją. Dowiadujemy się co nieco o przyjaźni polsko-łotewskiej, która ma już 100 lat. Znajdziemy tam również artykuł o magii i wyjątkowości kresowych Zaduszek, czyli odwiedzaniu od lat przez członków „Odry-Niemen” polskich grobów na Litwie, Ukrainie i Białorusi. W tym roku niestety niemożliwe przez pandemię.

"Poza Granicami" jest również dostępne w formie elektronicznej. Możesz przeczytać już teraz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy