Nowy numer 22/2023 Archiwum

Szkaplerz, który pomaga nienarodzonym

Marcel Białkowski szkaplerz karmelitański przyjął 10 lat temu. Niestety, ze względu na aktywny tryb życia i delikatność szkaplerza, na którym wizerunki Jezusa i Maryi notorycznie się wycierały, musiał go regularnie wymieniać, praktycznie raz na rok. I tak zrodził się pomysł...

Szkaplerz powinno się nosić na szyi. Ma przylegać do ciała, ponieważ jest symbolem bliskości Jezusa i Maryi, do których pragniemy przylegać całym naszym życiem.

- Idea stworzenia szkaplerza odpowiadającego wymaganiom osób aktywnych, a przy tym zachowaniu jego pierwotnego charakteru nakładanej szaty pojawiła się u mnie już kilka lat temu - mówi Marcel Białkowski. - Pomyślałem, że dobrze byłoby stworzyć coś trwalszego, a jednocześnie nadal estetycznego. Przez ostatnie pół roku szukałem materiałów, techniki wykonania, testowałem różne rozwiązania. Najbardziej efektownym sposobem okazał się grawer laserowy na skórze naturalnej.

Jest to, jak dotąd, niespotykane rozwiązanie mające na celu zwiększenie trwałości i wygody użytkowania. Aby wizerunek szkaplerzny wykonywany poprzez grawerowanie ładnie wyglądał na skórzanej powierzchni, nie mógł być zbyt skomplikowany. Marcel znalazł prostą, acz bardzo trafioną grafikę i wyprodukował kilka egzemplarzy dla rodziny i znajomych. Szkaplerz szybko zyskał uznanie najbliższych zarówno za swoje walory estetyczne jak i praktyczne.

- W pewnym momencie naszła mnie refleksja, iż skoro mój szkaplerz podoba się większości osób, którym go pokazuję, warto by było wykorzystać ten projekt do "wyższych celów". Głęboko wierzę, iż ten impuls nie wyszedł bezpośrednio ode mnie, a ja jestem tylko wykonawcą Bożego zamysłu - mówi mieszkaniec Nadolic Wielkich.

5 zł z każdego zakupionego szkaplerza przeznaczone zostanie na pomoc dla nienarodzonych dzieci, u których wykryto wady letalne. Takimi dziećmi oraz ich rodzinami opiekują się hospicja perinatalne, do których przekazywane będą wpłaty w formie darowizny.

- Inicjatywa #szkaplerzktorypomaga to moja swoista odpowiedź na to, co dzieje się obecnie na ulicach polskich miast, gdzie w ramach protestu przeciwko niedawnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, jawnie wysuwane są postulaty zabijania nienarodzonych dzieci, i to nie tylko tych chorych. Chciałbym ludziom pokazać, że dla aborcji ze wskazań embriopatologicznych istnieje alternatywa w postaci hospicjum perinatalnego - konstatuje Marcel.

Stara się działać w myśl słów listu św. Pawła do Rzymian: «Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj» (Rz 12,2). Akcja #szkaplerzktorypomaga jest skierowana zarówno do osób, które przyjęły szkaplerz już jakiś czas temu ale także (a może i przede wszystkim) dla osób, które chciałyby taki szkaplerz przyjąć po raz pierwszy.

Noszenie szkaplerza karmelitańskiego wiąże się z wieloma łaskami.

Więcej informacji odnośnie całej akcji jak i samego szkaplerza karmelitańskiego można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: www.szkaplerzktorypomaga.pl oraz na Facebooku TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast